گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مذاکرات فقط تحریم‌ها را تشدید کرد

وزیر اسبق جهاد کشاورزی تصریح کرد: تجربه ثابت کرد مذاکرات منجر به رفع تحریم‌ها که نشد هیچ بلکه تحریم‌ها را تشدید نیز کرد.

1399/05/17
|
12:26
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر صادق خلیلیان وزیر اسبق جهاد کشاورزی با برنامه "گفتگوی اقتصادی" درباره علاج تحریم؛ مذاکره با غرب یا قوی شدن اقتصاد مصاحبه کرد.

خلیلیان بیانات مقام معظم رهبری درباره تحریم و قوی‌تر شدن اقتصاد داخلی را مبتنی بر تجربه و واقعیت‌های عینی خواند و گفت: ما بارها و بارها در مذاکرات مختلف طی این چهار دهه از جمله در قضیه برجام تجربیات زیادی به دست آوردیم.

مذاکرات برجام با حمایت همه قوا به خوبی انجام گرفت و رئیس جمهور هم از روند مذاکرات بسیار راضی بود اما نهایتاً آمریکا نقض عهد کرد.

وزیر اسبق جهاد کشاورزی تصریح کرد: تجربه ثابت کرد مذاکرات منجر به رفع تحریم‌ها که نشد هیچ بلکه تحریم‌ها را تشدید نیز کرد ضمن اینکه هفت سال زمان را هم از دست را دادیم اما به هر حال نباید اشتباهات گذشته را تکرار کنیم چراکه ضربات آن سختتر خواهد شد.

خلیلیان گفت: ما بنابر توافقات با غرب توانایی هسته‌ای خود را کنار گذاشتیم تا دستاوردهایی کسب کنیم که حاصل هم نشد لذا اگر باز هم قرار به انجام توافقاتی باشد تا دستاوردهای داخلی‌مان را کنار بگذاریم مجدداً در نقطه ضعف قرار خواهیم گرفت.

وی با اشاره به اینکه خداوند در قرآن راه تسلط مومنان بر کفار و دشمنان را در مقاومت و تکیه بر توانایی‌های خود معرفی کرده گفت: امروز باب گفتگو باز است اما برای کسانی که به تعهداتشان عمل کنند کمااینکه ایران هم اکنون با 200 کشور دنیا تعامل دارد.

وزیر اسبق جهاد کشاورزی تشکیل کارگروه‌های لازم در بخش‌های مختلف توسعه اقتصادی مانند کشاورزی و صنعت را ضروری خواند و گفت: این کار ضمن فعال کردن تولید داخلی باعث می‌شود که اقتصاد هم نه شرطی شود و نه ضربه‌پذیر.

خلیلیان با بیان اینکه تکیه ادبیات جدید دنیا در توسعه اقتصادی بر لزوم استفاده از فناوری، سرمایه و نیروی کار ماهر است افزود: ما که این ظرفیت‌ها را داریم پس باید حجم نقدینگی و ظرفیت‌ها را به سمت تولید داخلی هدایت کنیم.

وی با اشاره به راه‌اندازی طرح توسعه کشاورزی با 9 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت و ایجاد 10 میلیون ظرفیت تولید یادآور شد: متاسفانه این کار در ادامه تعطیل شد و به سرانجامی نرسید. در حقیقت گاهی اوقات رانت‌هایی وجود دارد که ذینفع‌های آن هم در بازار هستند و هم در دولت.

وزیر اسبق جهاد کشاورزی با انتقاد از نحوه بودجه بندی‌ها تأکید کرد: باید مشخص شود که برای چه عملیاتی به دستگاه‌ها بودجه داده می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی