گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

احمد نعمت بخش در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ افزایش قیمت خودرو در بازار ربطی به خودروسازان ندارد

دبیر انجمن خودروسازان ایران با تأکید بر اینکه قیمت خودرو در بازار ربطی به خودروساز ندارد، گفت: اگر خودروساز روش قیمت‌گذاری را تعیین کند قیمت‌ها ظرف سه ماه کنترل خواهندشد.

1399/06/24
|
10:49
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران در مصاحبه تلفنی با برنامه «گفتگوی اقتصادی» درباره گرانی خودرو گفت: ما خودروسازان خودرو را خیلی گران نکردیم، بلکه خودرو در بازار گران شده است چون مثلاً زمانی که پراید در بازار 100 میلیون تومان به فروش می رسید در کارخانه 40 میلیون تومان بود.

وی روش فروش خودرو را معیوب دانست و گفت: این مشکل منِ خودروساز بوده که نتوانستم مسئولان را متقاعد کنم که این روش فروش درست نیست و حتی معتقدم که بحث قرعه کشی هم روش درستی نبود.

دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: ما بالغ بر 2700 میلیارد تومان پول سرگردان در داخل کشور داریم که با این وضعیت شاخص‌های بورس و بازار ارز، هر روز به یک سمتی می رود و الان هم که به سمت خودرو حرکت کرده است، اما وزارت صمت به عنوان سیاست‌گذار نباید طوری اقدام کند که این پول‌های سرگردان به حوزه خودرو سرازیر شوند.

وی با بیان اینکه دلالان شرایط تعیین شده برای خرید و فروش خودرو را به راحتی دور می زنند، گفت: مثلاً در یکی از پیش‌فروش‌ها که شرط آن، نداشتن پلاک فعال بود متاسفانه نیروی انتظامی با تاخیر پلاک فعال را به شرکت خودروساز اعلام کرد و حتی مورد داشتیم که زن و شوهر طلاق صوری گرفتند تا ماشین خرید کنند.

ما در زمان مرحوم رفسنجانی هم همین مشکل اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه را داشتیم، اما شورای اقتصاد مصوب کرد که خودرو در حاشیه بازار فروخته شود الان هم اگر مانند دهه 70 خودرو را در حاشیه بازار بفروشیم 80 درصد تقاضاهای کاذب کنار می رود، تقاضاها واقعی می شوند و خودروسازان هم سود خواهندکرد.

نعمت بخش با اشاره به افزایش 25 درصدی تولید خودرو گفت: خودروسازان با افزایش تولیدات خود سعی کردند که قیمت‌ها بیشتر از این افزایش پیدا نکند.

وی یادآور شد: هر کدام از خودروسازان با این قیمت‌های فعلی خودرو تا پایان سال جاری حداقل 10 تا 15 هزارمیلیارد تومان زیان می کنند کمااینکه طبق گزارش‌های فصل بهار نیز هر یک از آنها حدود 5 هزار میلیارد تومان زیان کردند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران با تأکید بر اینکه قیمت خودرو در بازار ربطی به خودروساز ندارد، گفت: اگر اجازه دهند که خودروساز روش قیمت‌گذاری خودرو را تعیین کند قیمت خودرو ظرف سه ماه کنترل خواهدشد.

نعمت بخش در پایان تک نرخی شدن قیمت خودرو و حذف رانت و فساد از این حوزه را راهکاری مهم برای حل معضل قیمت خودرو مطرح و بر آن تأکید کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی