گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

غضنفری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ دولت سریعتر وزیر صمت را معرفی کند

غضنفری درباره بی‌وزیر ماندن وزارت صمت گفت: در شرایط فعلی فقط باید منافع و نیازهای مردم را در نظر بگیریم و دعواهای سیاسی را به حدأقل برسانیم.

1399/06/25
|
08:05
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر مهدی غضنفری، وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت در مصاحبه تلفنی با برنامه «گفتگوی اقتصادی» درباره بی‌وزیر ماندن وزارت صمت گفت: ما در شرایط فعلی فقط باید منافع و نیازهای مردم را در نظر بگیریم و دعواهای سیاسی را به حدأقل برسانیم.

وی افزود: اختلاف‌نظر درباره انتخاب وزیر موضوع جدیدی نیست و همیشه وجود داشته، اما اینکه نمی‌توانند مشکل را حل کنند و در سال «جهش تولید» مرتب سرپرست معرفی می‌کنند خیلی عجیب است و برای آینده اقتصادی کشورمان هم خوب نیست.

وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت بخشی از مشکلات ایجاد شده در بورس را ناشی از ناتوانی وزارت صمت در مدیریت شرکت‌های بورسِ در اختیار خود دانست و افزود: یکی از نقاط ضعف پرونده رئیس جمهور و معاونان این است که قادر به تصمیم‌گیری و تشخیص منافع مردم نیستند و آنقدر سرگرم و گرفتار شدند که اولویت‌هایشان دچار اشکال شده است.

غضنفری گفت: این دعواها و بگو مگوها آن هم از دولتی که آفتاب لب بام است و فقط شش ماه به رفتنش مانده و مردم هم از دستش ناراحت هستند خیلی عجیب است.

وی درباره طرح گشایش اقتصادی گفت: متاسفانه برخی مسئولان بدون آگاهی از ابعاد و عواقب مسائل مختلف، حرف می‌زنند؛ گشایش اقتصادی هم یکی از همین حرف‌ها بود که بیشتر باعث افزایش شکاف طبقاتی و اختلال در بازار بورس شد.

وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: بنده در دوره وزیری خودم، مرکز مبادله ارزی را راه‌اندازی کردم، چون فکر می‌کردم مهمترین پارامتری که می‌تواند اقتصاد ما را دچار دگرگونی کند مسئله ارز است، البته این مرکز نتیجه تعامل وزارت صمت با بانک مرکزی بود و الان هم مهمترین راهکار، ارزرسانی و احیای تولید است.

غضنفری با اشاره به پیامدهای اقتصادی ناشی از نبود وزیر صمت گفت: هر شهروند ایرانی از صبح تا شب با خدمات این وزارتخانه سروکار دارد، لذا هر تعللی در این زمینه قطعاً آثار منفی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی را برجای خواهد گذاشت.

یک اثر کوتاه مدت این قضیه سرگردانی ارباب رجوع است، در میان مدت هیچ اتفاقی برای «جهش تولید» نخواهد افتاد و در بلند مدت هم اقتصاد دچار آسیب خواهدشد.

در ادامه، دکتر محمود جام‌ساز، اقتصاددان کشورمان پیامدهای ناشی از تخصیص ارز ارزان را به شدت گسترده خواند و اظهارکرد: اکثر اقتصاددانان از همان ابتدای امر مخالفت خود را با تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات کالاهای اساسی اعلام کردند، چون معتقد بودند که این باعث رانت می‌شود کمااینکه رانت عظیمی هم ایجاد شد.

وی افزود: متاسفانه حد و مرز فعالیت‌های دولت به دلیل روابط سنگین بین دولت و نهادهای فرادولتی مشخص نیست یعنی دولت نمی‌داند در کجای کار ایستاده و لذا مراقب است که نهادهای فرادولتی مشکلی برایش ایجاد نکنند.

جام ساز مسئله تخصیص ارز را به نحوه بودجه‌ریزی مرتبط می‌داند و می‌گوید: مثلاً نهادهای متعددی که در تولید ناخالص داخلی هیچ شراکتی ندارند خود این تخصیص منابع را دچار اشکال کرده‌اند.

این اقتصاددان همچنین در رابطه با وضعیت وزارت صمت گفت: وظایف وزارتخانه‌ها بر اساس اهداف حوزه فعالیتشان که در قوانین و مقررات هم مشخص شده تعیین می‌شوند و امور وزارتخانه از طریق سلسله مراتب به اجرا در می‌آیند، لذا اگر ساختار سیاسی کشور و دولت بر مبانی علمی به ویژه علم سیاست و بروکراسی کارا بنا شود اهداف هم در مسیر صحیح اجرایی خواهندشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی