گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس: دولت در معرفی وزیر صمت کم لطفی می‌کند

علی جدی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: چطور دولت دو سه سال قبل وزیر معرفی می‌کرد، اما الان انتخاب وزیر برایش سخت شده است؟

1399/06/25
|
11:40
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر علی جدی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با برنامه «گفتگوی اقتصادی» درباره بی وزیر ماندن وزارت صمت گفت: وزارت صمت متولی کلیه صنایع و معادن کشور، واردات و صادرات، مدیریت اصناف و تولید است.

وی افزود: با اینکه وظیفه اصلی این وزارتخانه تحقق «جهش تولید» است، اما دولت بیشتر شعار می‌دهد و بیش از چهارماه است که این وزارتخانه بدون وزیر و متولی مانده و سرپرست فعلی هم اختیارات لازم را ندارد در نتیجه مجلس هم قادر به نظارت دقیق بر این حوزه نیست.

این نماینده مجلس گفت: دولت باید خیلی سریع وزیر صمت را معرفی می‌کرد، اما هنوز این قانون را اجرایی نکرده است.

جدی درباره حجم نقدینگی موجود در کشور اظهارکرد: اگر این نقدینگی به درستی هدایت نشود، مانند سلول‌های سرطانی هر لحظه یک بخش از اقتصاد را مورد حمله قرار خواهد داد، کمااینکه نقدینگی در مقطعی به سمت بورس حرکت کرد و مردم هم سهامدار شدند، اما در ادامه شرکت‌های وابسته به دولت و بازارگردان بورس با فروش سهامشان مردم را متضرر کردند و در ادامه هم به محض ریزش بورس، نقدینگی به سمت خودرو رفت و این بازار را دچار چالش کرد.

وی افزود: مجلس یازدهم در تلاش است که نقدینگی و سرمایه‌های موجود به سمت بخش تولید هدایت شوند و رئیس مجلس هم در جلسه روز یکشنبه سران قوا برای کمک به دولت اعلام آمادگی کرد.

جدی گفت: بنده نمی‌پذیرم که دولت نمی‌تواند وزیر صمت را به مجلس معرفی کند، زیرا بیشترین افرادی که طی چهل سال بعد انقلاب متولی بودند در همین دولت حضور دارند و قطعاً رئیس جمهور افرادی را می‌شناسد که بتوانند به صنعت کشورمان کمک کنند.

چطور دولت دو سه سال قبل می‌توانست وزیر معرفی کند، اما الان نمی‌تواند و انتخاب وزیر برایش سخت شده است؟! به نظر می‌رسد که کم لطفی‌هایی می‌شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس در رابطه با اینکه گفته شده احتمالاً دولت وزیر پیشنهادی خود را روز سه شنبه به مجلس معرفی می‌کند، گفت: طبق قانون، دولت باید این کار را ظرف سه ماه بعد از سرپرستی انجام می‌داد و برای ادامه سرپرستی هم باید مجوز خاصی می‌گرفت، اما چون مجلس امیدوار بود که دولت وزیر صمت را در هفته‌ی بعد از رأی نیاوردن آقای مدرس خیابانی معرفی خواهد کرد خیلی ورود نکرد.

من که در کمیسیون صنایع و معادن هستم اطلاع ندارم چه کسی و در چه زمانی قرار است به عنوان وزیر این وزارتخانه معرفی شود، اما اگر در این هفته هم دولت معرفی نکند مجلس از ابزارهای قانونی خود استفاده خواهدکرد.

جدی متذکر شد: البته ما از باب تعامل با دولت وارد می‌شویم، چون اگر مجلس هم بخواهد مانند دولت رفتار کند نهایت اوضاع مردم بدتر می‌شود.

این نماینده مجلس از همه صنعتگران، تولیدکنندگان، بازرگانان و کل مردم ایران که بار کم‌مسئولیتی و بی عملی دولت بر دوش آنهاست عذرخواهی و از زحمات آنها تشکر کرد.‌

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی