گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

دبیركل كنفدراسیون صنعت ایران: بود و نبود وزیر صمت تأثیری بر گرانی‌ها ندارد

مهاجر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: اگر به جای یک وزیر، شش وزیر هم داشته باشیم گرانی‌ها اتفاق میفتد، چراکه این موضوع به دلایل و عوامل بسیار زیادی وابسته است.

1399/06/30
|
10:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر داریوش مهاجر، دبیرکل کنفدراسیون صنعت ایران، در مصاحبه تلفنی با برنامه «گفتگوی اقتصادی» درباره تفکیک وزارت صمت گفت: ماه‌ها روی این قضیه کار شده و هزینه زیادی هم صورت گرفته اما نباید دوباره عقب برگردیم و همه چیز را از صفر شروع کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بلاتکلیفی وزارت صمت و نداشتن وزیر تأثیری بر وضعیت اقتصادی و معیشت مردم گذاشته یا خیر، اظهارکرد: ما اگر به جای یک وزیر شش وزیر هم داشته باشیم، گرانی‌ها اتفاق میفتد برای اینکه این موضوع وابسته به دلایل و عوامل بسیار زیادی است.

جامعه هم مانند بدن انسان، یک سیستم است و اختلال در هر عضو آن باعث مشکلات در سایر بخش‌ها خواهد شد، لذا با به وجود آمدن هر مشکلی در نهاد اقتصاد، سیاست یا فرهنگ کل سیستم دچار اختلال خواهد شد.

دبیرکل کنفدراسیون صنعت ایران تصریح کرد: اگر وزیر صمت معرفی شود و مجلس هم رأی دهد قیمت دلار پایین نمی‌آید، همانطور که اگر رئیس کل بانک مرکزی را هم عوض کنیم تأثیری بر نرخ دلار نخواهد داشت و وقتی هم که قیمت دلار پایین نمی‌آید بقیه قیمت‌ها بالا می‌رود.

در ادامه، دکتر مهدی غضنفری وزیر اسبق صمت در رابطه با تفکیک وزارتخانه صمت و تشکیل وزارت بازرگانی گفت: هر دو روش تفکیک و ادغام با مزایا و معایبی که دارند می‌توانند اداره کشور را به دنبال داشته باشند و هیچ کدام آیه قرآن نیستند که اگر به آن عمل نکنیم گرفتار عذاب شویم.

وی با بیان اینکه تولید بدون تعامل نزدیک با بازرگانی همیشه ما را در تصمیمات دچار چالش‌های عدیده‌ای کرده گفت: این مسئله فرآیندهای فعالان اقتصادی اعم از واردکننده، صادرکننده و تولیدکننده را هم با مشکل مواجه می‌کند.

غضنفری با تأکید بر اینکه بسیاری از کارها باید به دست بخش خصوصی و تشکل‌ها و اتاق‌های بازرگانی و تعاونی‌ها سپرده شود، گفت: ادغام برای ما چه بخواهیم چه نخواهیم یک مسیر در آینده است.

وی با اشاره به تجربیات و اقدامات خود در سمت وزیر بازرگانی و وزیر هر دو وزارتخانه گفت: بنده «مرکز مبادله ارزی» را راه‌اندازی و کالاها را گروه بندی کردم و همه بانک‌ها را به ساختمان مرکزی وزارت صنعت واقع در میدان ولیعصر بردم و اگر این تصمیمات را در همان سال‌های تحریمی هم نمی‌گرفتم حالا حالاها باید نامه می‌زدم.

وزیر اسبق صمت ادامه داد: ما به سرعت تصمیم‌گیری کردیم و به وزازتخانه قدرتمندی برای حل مشکلات بخش خصوصی تبدیل شدیم.

غضنفری گفت: مقامات بالاتر می‌گویند این فرد آدم من نیست پس من هم معرفی نمی‌کنم، درصورتیکه این خاله‌بازی‌ها ربطی به تفکیک و ادغام ندارد و ناشی از شیوه غلط حکمرانی مقاماتی است که خود ما به آنها رأی داده‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه وزیر صمت باید برخوردار از دانش تخصصی و بدون لابی‌گری سیاسی باشد، گفت: وزارت صمت به عنوان یک ابزار برّنده و قوی می‌تواند وزارت اقتصاد و بانک مرکزی را هم به خط کند.دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی