گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

حجت الله فیروزی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: دولت توصیه اخلاقی نکند، وزیر صمت انتخاب کند

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از دولت درخواست کرد که حداقل در این چند ماه خاطره شیرینی از خود به جای بگذارد و رئیس جمهور هم سریعتر وزیر را انتخاب کند.

1399/06/30
|
11:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر حجت الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در برنامه «گفتگوی اقتصادی» در پاسخ به این سوال که موافق تشکیل وزارت بازرگانی هستید یا خیر، گفت: تفکیک وزارت صمت به وزارتخانه بازرگانی، صنعت و معدن سال‌ها مطرح است، اما در شرایط فعلی مجلس از این قضیه تفکیک استقبالی نمی‌کند.

وی درباره دلیل مخالفت مجلس با این موضوع اظهارکرد: در حال حاضر فرصتی از عمر دولت باقی نمانده و امکان ساختارنویسی و تفکیک فعالیت‌ها وجود ندارد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در اینکه فرماندهی واحد اقتصادی در دولت وجود ندارد، هیچ تردیدی نیست و کسی هم نمی‌تواند از این موضوع دفاع کند. کمااینکه الان هم جایگاه معاونت اقتصادی دولت در این آشفته بازار معلوم نیست و متأسفانه دولت هم حاضر با مردم صحبت نمی‌کند.

فیروزی درمورد اهمیت و تأثیر وزارت صمت بر وضعیت اقتصادی کشور گفت: طبق اطلاعات خود سایت وزارت صمت، این وزارتخانه به عنوان موثرترین پیشران اقتصاد کشور ارتباط گسترده‌ای با حوزه پولی، بانکی، تولید، توزیع، اشتغال و صادرات و واردات دارد و لذا نمی‌توان وزارت صمت را منفک از آشفتگی فعلی بازار در افزایش قیمت‌ها دانست.

وی در رابطه با نقش نظارتی مجلس بر عملکرد دولت در این زمینه گفت: سازوکارهای نظارتی مجلس بر اساس قانون اساسی است و ما نمی‌توانیم فراتر از قانون چوب دست بگیریم. مجلس قانوناً باید تذکر دهد و سوال و استیضاح کند، اما وقتی وزارتخانه‌ای وزیر ندارد نمی‌تواند این اقدامات را نسبت به سرپرست انجام دهد.

این نماینده مجلس اضافه کرد: مجلس بارها به رئیس جمهور تذکر داده و فراتر از این هم نمی‌تواند کاری کند، بنابراین دولتی که از همین مردم رأی گرفته باید نگران وضعیت مردم باشد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با طرح سوالی انتقادی گفت: دولت در این شرایط اقتصادی چند بار با مردم صحبت کرده تا حداقل توجیه شوند؟! دولت باید موضوعات را مدیریت کند اما شاهدیم که توصیه اخلاقی می‌کند که مثلاً فعلا خودرو نخرید!

فیروزی با بیان اینکه نمی‌توان علت همه مشکلات اقتصادی را ناشی از نبود وزیر صمت دانست، گفت: زنجیره‌های مختلف حوزه اقتصادی بر یکدیگر اثرگذار هستند و البته نداشتن وزیر و نظارت ضعیف هم از علت هاست.

وی از دولت درخواست کرد که حداقل در این چند ماه آخر یک خاطره شیرینی از خودش به جا بگذارد و رئیس جمهور هم به عنوان یک حقوقدان به قانون تمکین کرده و سریعتر وزیر را انتخاب کند.

این نماینده مجلس اظهارکرد: گزینه‌های زیادی برای این وزارتخانه مطرح است، اما به خاطر شرایط فعلی اقتصاد مملکت گویا هیچ گزینه کارآمدی حاضر نیست با این دولت کار کند.

**متولی اصلی گرانی‌ها، رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد هستند

در ادامه، دکتر مصطفی سمیعی نسب، عضو هیئت علمی دانشگاه امام جعفر صادق (ع) گفت: اینکه وزیر صمت نباید پاسخگوی گرانی‌هایی ازجنس اخیر باشد کاملاً بدیهی است.

متولی اصلی این گرانی‌ها، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد هستند و لذا وزیر صمت نباید پاسخگوی این گرانی‌ها باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام جعفر صادق (ع) بر این باور است که وجود چهار تیم اقتصادی با نگاه‌های مختلف و ناهماهنگ در دولت از دلایل بی وزیر ماندن وزارت صمت است.

سمیعی نسب با اذعان به نبود اجماع نخبگانی و مدیریتی در سطح حکمرانی اقتصادی کشور اظهارکرد: این موضوع ناشی از سطح پایین تئوریک و دانشی مدیریت اقتصاد کشور و عدم اجماع در سیاست‌گذاری‌هاست.

وی افزود: تفکیک و ادغام یک مسئله است و کوتاهی رئیس جمهور و مجموعه دولت مبنی بر آنچه که در حال حاضر وجود دارد مسئله دیگر.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه برکناری دکتر رحمانی غیرمنطقی بود، گفت: دولت برای مجموعه صمت که 40 درصد اقتصاد کشور را در اختیار دارد و با مردم در تعامل است باید یک نفر را انتخاب می‌کرد تا حداقل جامعه احساس کند که دولت در این مورد دغدغه مند است.

سمیعی نسب اشکالات اقتصادی در ایران را ریشه‌ای دانست و تأکید کرد: مسائل اقتصادی ایران صرفاً با معرفی وزیر صمت و غیره حل نمی‌شود، گرچه رئیس جمهور قانوناً باید وزیر را معرفی و مجلس هم در این مورد سوال کند.


دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی