گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

از رادیو گفت‌وگو دنبال كنید؛ جایگاه نفت و انرژی در برنامه همکاری ایران و چین

برنامه گفتگوی اقتصادی، هجدهم فروردین ماه با حضور کارشناسان موضوع " جایگاه نفت و انرژی در برنامه همکاری جامع ایران و چین و نقش این قرارداد در کاهش خام فروشی نفت" را مورد بررسی قرار می‌دهد.

1400/01/18
|
11:13
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، در مقدمه قانون اساسی، اقتصاد وسیله‌ای برای رفع نیازهای انسان در جریان رشد تکامل او معرفی شده است. بنابراین، اقتصاد بی تردید یکی از مهم ترین موضوعاتی است که در تمام سطوح جامعه، تا انتهایی ترین لایه‌های آن را از حیث تاثیرات معیشتی و ساختار اجتماعی، تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

از این روست که رادیو گفت‌وگو با طراحی برنامه‌ای با عنوان «گفتگوی اقتصادی» پرداختن به موضوعات این عرصه را با میزان تاثیر گذاری بر تمام سطوح، که از درجه حساسیت خاصی برخوردار است مورد توجه قرار داده است.

گفتگوی اقتصادی با هدف تقویت رویکرد عقلانیت، ارائه گفت و گو‌های چالشی و مناظره‌ای را در حوزه اقتصاد با توجه به سه اصل نقد، تبیین و ارائه راهکار در دستور کار خود قرار داده است تا با اقامه ادله به راهکاری مناسب دست یابد.

این برنامه یکی از مهم‌ترین و پرمخاطب‌ترین برنامه‌های این شبکه رادیویی است که با محوریت طرح مباحث اقتصادی روز ایران و جهان، همچنین تحلیل و بررسی موضوعات مختلف اقتصادی با حضور کارشناسان به سمع مخاطبان می‌رسد.

کشور چین با تولید ناخالص داخلی 14.7 تریلیون دلار (در سال 2020) و مصرف 141.7 اگزاژول انرژی اولیه (در سال 2019) به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده انرژی در جهان مطرح است که برای تامین این میزان انرژی و موازنه قدرت با آمریکا به‌دنبال حضور بیش‌تر در منطقه خاورمیانه است. از سویی دیگر ایران با بهره‌مندی از منابع عظیم نفت، گاز و تجدیدپذیر به‌عنوان کشوری سرشار از منابع اولیه انرژی در منطقه غرب آسیا شناخته می‌شود. بنابراین، دور از انتظار نیست که یکی از محورهای پررنگ و مهم این سند همکاری، حوزه نفت و انرژی باشد.

در بند چهارم سند همکاری 25 ساله ایران و چین (زمینه‌های همکاری)، انرژی شامل نفت خام (تولید، حمل، پالایش و امنیت تامین)، پتروشیمی، انرژی‌های تجدیدپذیر و انرژی هسته‌ای غیرنظامی به‌عنوان اولین حوزه اساسی همکاری آمده است.

برنامه گفتگوی اقتصادی هجدهم فروردین ماه با حضور دکتر حمیدرضا صالحی(رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران)، مهندس حسن خسروجردی(رئیس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت گاز و پتروشیمی ایران) و در ارتباط تلفنی با دکتر محمدعلى خطیبی (نماینده سابق ایران در اپک) و دکتر مجیدرضا حریری(رئیس اتاق ایران و چین) به بررسی" جایگاه نفت و انرژی در برنامه همکاری جامع ایران و چین و نقش این قرارداد در کاهش خام فروشی نفت " می‌پردازد.

گفتنی است گفتگوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت14:30 تا 15:30 روی موج اف‌ام ردیف 103/5 مگاهرتز به صورت زنده با بررسی و تحلیل موضوعات روز تقدیم مخاطبان فرهیخته رادیو گفت و گو می‌شود.

شبکه رادیویی گفت و گو از طریق گیرنده‌های دیجیتالی، رادیو نما، اپلیکیشن‌ ایرانصدا و تارنمای شبکه به آدرس www. radiogoftogoo. ir نیز قابل دریافت است.

همچنین علاقمندان می‌توانند از طریق شماره تماس 27861035 و سامانه پیامکی 300001035 با این برنامه و دیگر برنامه‌های رادیو گفت و گو در ارتباط باشند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی