گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو كمیسیون صنایع خانه اقتصاد ایران تصریح كرد: بنگاه های اقتصادی، جریان خون در شریان های اقتصادی کشور هستند

پرهام رضایی بنگاه های کوچک را به جریان های خون در شریان های اقتصادی کشور تشبیه کرد و گفت: کشورهای صنعتی به اهمیت این بنگاه ها پی برده اند و برای آن برنامه ریزی می کنند و در حال حرکت به سمت روندی مثبت هستند.

1396/04/14
|
10:45
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع نقش تسهیلات در صنایع کوچک و با حضور ابراهیم نکو کارشناس اقتصادی و عضو کمیسیون اقتصادی سابق مجلس شورای اسلامی و پرهام رضایی عضو کمیسیون صنایع خانه اقتصاد ایران به روی آنتن رفت.

ابراهیم نکو با تصریح بر اینکه درک صحیحی از صنایع کوچک در کشور وجود ندارد، گفت: متاسفانه تا به امروز نتوانسته ایم این صنایع و اهمیت آن را بشناسیم و جایگاه آن را در پیشرفت اقتصادی به درستی درک نکرده ایم.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: البته این بدان معنان نیست که فعالیت هایی صورت نگرفته است بلکه اقدامات اساسی نیز انجام شده است اما متاسفانه بنگاه های کوچک جایگاه اصلی خود را در اقتصاد ندارند در حالی که این صنایع می توانند اقتصاد ایران را هم در رشد و توسعه اقتصادی و هم در اشتغالزایی، متحول کنند.

این کارشناس اقتصادی درباره ویژگی های صنایع کوچک بیان داشت: این صنایع به دلیل انعطاف پذیری که دارند و حضورشان در نقاط مختلف برخلاف بنگاه های بزرگ دو ویژگی مهم صنایع کوچک هستند که می تواند برای اقتصاد کشور اهمیت داشته باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی سابق مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با توجه به اهمیت و جایگاه صنایع کوچک باید در برنامه ریزی های کشور در این خصوص بازسازی کنیم و این صنایع که می توانند در آرمان های اقتصادی کشور تاثیرگذار باشند را بیشتر مورد توجه قرار دهیم. در همین راستا باید یک تعریف و بازنگری اساسی در این حوزه داشته باشیم و متناسب با انتظارات اقتصاد، برای آن برنامه تعریف کنیم.

در ادامه پرهام رضایی بنگاه های کوچک را به جریان های خون در شریان های اقتصادی کشور تشبیه کرد و بیان داشت: کشورهای صنعتی به اهمیت این بنگاه ها پی برده اند و برای آن برنامه ریزی می کنند و به همین دلیل در حال حرکت به سمت روندی مثبت هستند.

وی درباره برنامه ریزی و نکاتی که باید در آن لحاظ شود، گفت: برنامه ریزی در صنایع کوچک باید به این گونه باشد که از بخش خصوصی کمک بگیریم یعنی باید از تشکل های اقتصادی موجود در کشور که به صورت خصوصی فعالیت می کنند بتوانیم مشاوره بگیریم زیرا این افراد راحت تر با بنگاه های پایین دستی در ارتباط هستند.

عضو کمیسیون صنایع خانه اقتصاد ایران تاکید کرد: دولت باید مرجع مشاوره خودش را تشکل های خصوصی قرار دهد تا برای پیشرفت در زمینه صنایع کوچک و پایین دستی یک راهبرد اساسی باشد.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی