گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

دهقانی: احداث مناطق آزاد جدید متقاضیان زیادی دارد

عضو فراکسیون مناطق آزاد مجلس در مورد وضعیت اضافه شدن مناطق آزاد جدید به مناطق آزاد هفتگانه گفت: از آنجایی که مناطق آزاد در برخی عرصه ها تخفیفات و مزایایی دارند لذا احداث مناطق آزاد جدید هم متقاضیان زیادی دارد اما باید منافع ملی را در نظر گر

1400/09/09
|
11:44
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر الله وردی دهقانی، عضو فراکسیون مناطق آزاد مجلس درمورد لزوم اصلاح ساختار مناطق آزاد برای حذف قاچاق و افزایش صادرات با برنامه «گفتگوی اقتصادی» مصاحبه تلفنی کرد.

دهقانی گفت: خوشبختانه دولت سیزدهم و همچنین دکتر سعید محمد دبیر مناطق آزاد رویکردهای خاصی به مناطق آزاد دارند.

وی با بیان اینکه برخی از مناطق آزاد طی سالهای گذشته تا حدودی از رسالت اصلی خود یعنی واردات تکنولوژی و کمک به صنعتی کردن و توسعه صادرات کشور فاصله گرفته بودند افزود: این مناطق آزاد به محلی برای ورود کالاهای بی ضابطه و قاچاق تبدیل شدند.

عضو فراکسیون مناطق آزاد مجلس متذکر شد: البته برخی مناطق آزاد هم کارکردهای خیلی خوبی داشتند مانند مانند منطقه آزاد ارس که یکی از صنعتی ترین مناطق آزاد کشور محسوب می شود اما با سیاست گذاری های جدید و تعامل بیشتر با دولت و دبیرخانه امیدواریم که از پتانسیل عظیم مناطق آزاد هفتگانه بهترین استفاده را در جهت توسعه صادرات و واردات تکنولوژی داشته باشیم.

دهقانی در رادیو گفت وگو با بیان اینکه تاکنون لایحه ای از طرف دولت در این رابطه به مجلس نیامده گفت: این مهم نیازمند جلسات متعددی است که امیدواریم از طرف دولت صورت گیرد.

این نماینده مجلس با اذعان به ضرورت اصلاح ساختار برخی از مناطق آزاد و آمادگی مجلس یازدهم در این زمینه گفت: ما در این حوزه باید منافع ملی را در نظر گرفته و سیاست های اقتصادی را از دید ملی اتخاذ کنیم نه از دید منطقه ای.

دهقانی اظهارکرد: کمیسیون های مجلس شورای اسلامی باید از طریق نشست با مسئولان مربوطه و کارشناسان بخش خصوصی و مسئولان دبیرخانه مشکلات مناطق آزاد را احصا، بررسی و حل و فصل کنند.

عضو فراکسیون مناطق آزاد مجلس همچنین در مورد وضعیت اضافه شدن مناطق آزاد جدید به مناطق آزاد هفتگانه گفت: از آنجایی که مناطق آزاد در برخی عرصه ها تخفیفات و مزایایی دارند لذا احداث مناطق آزاد جدید هم متقاضیان زیادی دارد اما باید منافع ملی را در نظر گرفت.

دهقانی تأکید کرد: ما مناطق آزاد را باید در نقاطی مستقر کنیم که پتانسیل های متناسب با آن ها وجود داشته باشد. به عبارت دیگر ما باید تکنولوژی و تاسیسات و ماشین آلات را وارد مناطق آزاد کنیم تا مواد اولیه به محصولات نهایی تبدیل شوند.

***نحوه تقسیم بندی بودجه در مناطق آزاد غلط است

علی مصطفی زادگان روزنامه نگار و کارشناس عالی مناطق آزاد با اذعان به اینکه ما در مناطق آزاد هفتگانه موفق عمل نکردیم گفت: قانونی که برای مناطق آزاد تصویب شده شامل سه لایه بوده و مشکلی هم ندارد اما باید دید که کدام بخش از مقررات و آئین نامه ها ساختارها را دچار مشکل کرده است.

وی افزود: سوال ما از موافقان احداث مناطق آزاد این است که بر اساس کدام پیمان توسعه تجارت با کشورهای همسایه می خواهند مناطق آزاد را افزایش دهند؟! واقعیت این است که ما با هیچ کشوری مراوده تجاری نداشتیم که بخواهیم مناطق آزاد را افزایش دهیم.

کارشناس عالی مناطق آزاد تصریح کرد: وقتی عزل و نصب هیئت مدیران سازمان های مناطق آزاد بر مبنای سیاسی کاری باشد طبیعی است که چنین مدیرانی نمی توانند ساختار را به درستی تشخیص دهند.

مصطفی زادگان با بیان اینکه تقسیم بندی بودجه در مناطق آزاد غلط است گفت: سازمان مناطق آزاد هیج ابزار نظارتی ندارد که بتواند بر این موضوع نظارت کند.

این روزنامه نگار، لغو مصوبات قبلی درمورد مناطق آزاد را ضروری دانست و گفت: اختیارات هیئت مدیره های مناطق آزاد باید افزایش یابد تا بتوانند قانون گذاری کنند.

کارشناس عالی مناطق آزاد در مصاحبه با رادیو گفت وگو تأکید کرد: قوانین پایین دستی مناطق آزاد باید با اصلاح جایگاه هیئت مدیره اصلاح شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی