گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

كریمی: مجلس جلوی احداث مناطق آزاد جدید را بگیرد

کارشناس مناطق آزاد در اندیشکده اقتصاد مقاومتی، تحول ساختاری در این مناطق را ضروری خواند و گفت: مجلس به سرعت جلوی ایجاد مناطق آزاد جدید را بگیرد.

1400/09/09
|
14:22
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر داود چراغی، کارشناس مسائل اقتصادی و استادیار موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی وزارت صمت درمورد لزوم اصلاح ساختار مناطق آزاد برای حذف قاچاق و افزایش صادرات با برنامه «گفتگوی اقتصادی» مصاحبه کرد.

چراغی با بیان اینکه اقتصاد کلان ایران با مسائل و مشکلات پیچیده ای روبروست گفت: بخش اعظم این مشکلات ناشی از اقدامات، برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های اشتباه است.

وی با اشاره به اینکه بخش زیادی از کسب و کارها با اقدامات و سیاست گذاری های نابجای مسئولان تعطیل شدند افزود: مشکل اقتصاد ایران در حوزه شکل گیری بستر و پیش فرض های بازار رقابتی است.

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: در اقتصادی که زمینه شکل گیری بازار رقابتی و گسترش رقابت جهت تولید محصولات بهتر و با کیفیت تر را ندارد طبیعی است که فقط به حقوق مصرف کننده آسیب می رسد و صادرات هم رونقی پیدا نخواهدکرد.

چراغی با اشاره به اینکه حجم قاچاق در ایران طی سالهای گذشته خیلی بالا بود گفت: از زمانی که نرخ ارز بالا رفت بخش زیادی از قاچاق هم خود به خود حذف شد و همین باعث شده که تولید داخل خودش را بیشتر نشان دهد.

استادیار موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی وزارت صمت تصریح کرد: متأسفانه بحث توسعه صادرات هم در حوزه کلان اقتصاد و هم در مناطق آزاد محقق نشده است.

وی اصلاح مقررات مربوط به مناطق آزاد را ضروری خواند و گفت: سیاست گذاری های اشتباه عملکرد این مناطق را تحت الشعاع قرار داده است.

در ادامه، فردین کریمی کارشناس حوزه مناطق آزاد از اندیشکده اقتصاد مقاومتی گفت: ما برای مناطق آزاد مجموعه ای از اهداف را بدون در نظر گرفتن مزیت های نسبی و جغرافیای آن ها در نظر گرفتیم و امروز هم شاهد شکست سیاست تأسیس مناطق آزاد هستیم.

وی تحول ساختاری در مناطق آزاد را ضروری خواند و افزود: مجلس شورای اسلامی به سرعت باید جلوی مناطق آزاد جدید را بگیرد و دستگاه های نظارتی هم اقدام کنند.

کریمی با بیان اینکه قاچاق در مناطق آزاد کذب نیست گفت: عده ای می گویند که قاچاق در مناطق آزاد کذب محض است درصورتیکه بستر برای قاچاق در این مناطق بسیار فراهم می باشد و لذا از دبیر مناطق آزاد درخواست داریم که در این دام نیفتد.

این کارشناس حوزه مناطق آزاد معتقد است که با ساختار فعلی مناطق آزاد و قوانین موجود بدون درنظر گرفتن زیرساختها، مزیت های اقتصادی و جغرافیایی این مناطق قطعاً نمی توان قوانین مناطق آزاد جدید را تصویب کرد و به اهداف رسید.

کریمی در مصاحبه با رادیو گفت وگو تصریح کرد: قوانین کشور ما امروز در مناطق آزاد به نفع واردات است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی