گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

نهضت ملی مسکن باید الگوی بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان باشد

طاهری گفت: اجرای قوانین بهینه سازی مصرف انرژی باید در زمان ساخت مسکن مورد توجه قرار بگیرد و در این زمینه نهضت ملی مسکن حتما باید به یک الگو در اجرای این قوانین در زمان ساخت مسکن تبدیل شود

1400/11/02
|
12:00
|

احمدرضا طاهری رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست سازمان نظام مهندسی، در برنامه «گفتگوی اقتصادی» گفت: اجرای قوانین بهینه سازی مصرف انرژی باید در زمان ساخت مسکن مورد توجه قرار بگیرد و در این زمینه نهضت ملی مسکن حتما باید به یک الگو در اجرای این قوانین در زمان ساخت مسکن تبدیل شود؛ حتی اگر اجرای این قوانین مقداری به هزینه تمام شده تولید بیفزاید.

وی افزود: طرح نهضت ملی مسکن یک پروژه ملی و حاکمیتی است و به همین دلیل صرف هزینه برای کاهش مصرف انرژی در زمان ساخت مسکن، در نهایت به سود دولت خواهد بود؛ به طوریکه اگر در زمان احداث مسکن هزینه شود، در زمان بهره برداری مردم از واحدهای مسکونی، به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی، سرمایه‌گذاری صورت گرفته از سوی دولت برمی‌گردد. علاوه بر این هزینه‌های زیست محیطی و اجتماعی ناشی از افزایش مصرف انرژی نیز امروز بر دوش دولت است و در صورت بهینه سازی مصرف انرژی در زمان ساختمان، این هزینه‌ها نیز تاحدودی از دوش دولت برداشته می‌شود.

طاهری ضمن تاکید بر ظرفیت بالای نظام مهندسی در کمک به اجرای تخصصی قوانین بهینه سازی مصرف انرژی گفت: الگوهای بهینه سازی باید متناسب با اقلیم‌های مختلف کشور طراحی شود و با کمک نهادهای متولی در زمان اجرای طرح‌های بزرگ ساخت مسکن مورد توجه قرار بگیرد. قوانین تشویقی و تنبیهی در زمینه مصرف انرژی در بخش ساختمان وجود دارد و وزارتخانه‌های نفت و نیرو متولی اجرای آن هستند.

***افزایش قیمت تمام شده مسکن نباید مانع اجرای قوانین بهینه سازی مصرف انرژی باشد

در ادامه علی فرنام پژوهشگر حوزه مسکن در این برنامه ضمن تاکید بر اینکه افزایش قیمت تمام شده مسکن نباید مانعی بر اجرای کامل و دقیق قوانین بهینه سازی مصرف انرژی در زمان ساخت مسکن باشد، افزود: اجرا نشدن این قوانین در بسیاری از پروژه‌های بزرگ ساختمانی موجب شده است شدت انرژی در شهرک‌های متعددی به مراتب بیشتر از شهرهای بزرگ باشد.

وی ضمن تاکید بر سهم بالای مصرف انرژی در بخش ساختمان، گفت: در زمان‌های پیک زمستان 80 درصد مصرف گاز و در زمان‌های پیک تابستان نیز بیش از دو سوم مصرف برق کشور مربوط به بخش خانگی است. از این جهت هر طرحی که به کاهش مصرف انرژی در بخش خانگی منجر شود، باید به عنوان یک طرح ملی در نظر گرفته شود و به طور خاص امروز که درحال آغاز طرح‌های بزرگ ساخت مسکن هستیم، بهترین زمان برای حرکت به سمت بهینه سازی مصرف انرژی است. همچنین انتظار میرود وزارت نفت به عنوان بزرگترین ذی نفع کاهش مصرف، در این زمینه به طور فعالانه وارد شود.

فرنام در پایان ضمن اشاره به اجرای قوانین حمایتی در دیگر کشورهای جهان به منظور اجرای قوانین بهینه سازی مصرف انرژی گفت: چنانچه بسته‌های حمایتی به نحوی طراحی شود که بهینه سازی مصرف انرژی برای سازنده و خریدار نفع اقتصادی داشته باشد، به طور حتم این مهم محقق می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی