گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

ایلاتی: مالیات بر خانه‌های خالی کارایی ندارد

کارشناس حوزه اقتصاد مسکن به سیاست مالیات بر خانه‌های خالی اشاره و بیان کرد: متأسفانه مجلس مالیات ضعیفی تصویب کرده که کارایی لازم را ندارد و متاسفانه این مالیات هیچ وقت به درستی نرخ گذاری نشده است.

1400/11/12
|
14:50
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، پرویز آقایی، مدیر کارگروه مسکن و زیرساخت اندیشکده پایا با برنامه «گفتگوی اقتصادی» درمورد دلایل رشد اجاره بها گفتگو کرد.

آقایی در رابطه با نابسامانی بازار مسکن استیجاری کشور به چهار عامل اصلی اشاره و بیان کرد: مورد نخست کمبود مسکن است؛ ما در کشورمان حدود 26 میلیون خانوار داریم و در ظاهر به همین تعداد هم واحد مسکونی وجود دارد اما 2 میلیون و 500 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه بوده که اجاره داده نمی شوند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون 22 میلیون واحد مسکونی موجود است افزود: ما در حال حاضر 4 میلیون واحد مسکونی در کشور کمبود داریم ضمن اینکه با توجه به ازدواج ها و افزایش جمعیت در هر سال به این نیاز افزوده خواهدشد.

مدیر کارگروه مسکن و زیرساخت اندیشکده پایا با بیان اینکه 80 درصد مسکنی که در 15 سال اخیر به بازار عرضه می شود متعلق به پنج دهک بالای جامعه است گفت: نتیجه این توزیع ناعادلانه، این است که به دهک های پایینی بیشترین فشار وارد می شود.

آقایی خاطرنشان کرد: 50 درصد از مسکن تولیدی کشور، مصرفی نیست و بلکه سرمایه ای است و خرید و فروش می شوند بطوریکه در شهر جدید پردیس، ما واحدهای مسکونی را داریم که سالانه شش بار خرید و فروش شده اند.

وی یادآورشد: بخش مسکن استیجاری تنها بخش اقتصاد است که به سازوکار بازار آزاد سپرده شده و دولت دخالتی در آن ندارد.

مدیر کارگروه مسکن و زیرساخت اندیشکده پایا با انتقاد از اینکه قیمت مالکیت و ساخت و خرید مسکن در ایران با اجاره گره خورده گفت: این درحالیست که خیلی کشورها همزمان با افزایش قیمت مسکن، نرخ اجاره را تثبیت می کنند و حتی کاهش می دهند اما متاسفانه در ایران عرف شده که با افزایش قیمت مسکن، اجاره بها هم افزایش پیدا می کند.

همچنین دکتر فرشید ایلاتی،کارشناس حوزه اقتصاد مسکن، راهکار اصلی برای جلوگیری و کاهش نرخ اجاره بها را در افزایش تولید و عرضه مسکن دانست و گفت: تا زمانی که کمبود مسکن وجود داشته باشد بحث کنترل ها هم به صورت میان مدت و موقت می تواند موثر باشد.

وی همچنین به بحث مالیات بر خانه های خالی نیز اشاره و بیان کرد: متأسفانه مجلس مالیات ضعیفی تصویب کرده که کارایی لازم را ندارد و متاسفانه این مالیات هیچ وقت به درستی نرخ گذاری نشده است.

کارشناس اقتصاد مسکن با تأکید بر اینکه این مالیات باید نرخ صحیحی داشته باشند مطرح کرد: ما باید در یک دوره پنج ساله، محدودیت مالکیت مسکن ایجاد کنیم و برای خانه های خالی نیز سیاست های شدید مالیاتی اعمال کنیم.

ایلاتی تأکید کرد: اگر سامانه املاک و اسکان به درستی پیاده سازی و نرخ مالیات هم اصلاح شود هم اکنون می توان سه میلیون واحد مسکونی را وارد بازار مسکن کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی