صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: ایران سابقه طولانی در علم نجوم دارد و چهره های بسیار تاثیرگذاری به جهان علم هدیه کرده و با وجود آنکه دوران رکود در علم نجوم شناسی داشتیم، در مجموع ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

برنامه "گفت و گوی علمی" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی جایگاه علم نجوم در ایران و با حضور دکتر نعمت الله ریاضی عضو هیئت علمی گروه فیزیک دانشکده فیزیک دانشگاه شهید بهشتی به روی آنتن رفت.

دکتر نعمت الله ریاضی با اشاره به تاریخچه نجوم گفت: علم نجوم در سطح جهان یکی از قدیمی ترین شاخه های علمی است. در ایران نیز سابقه طولانی دارد و چهره های بسیار برجسته و تاثیرگذاری به جهان علم هدیه کرده است که به عنوان نمونه می توان به ابوریحان بیرونی و خواجه نصیرالدین طوسی اشاره کرد.

وی تصریح داشت: با وجود آنکه دوران رکود نیز در علم نجوم شناسی داشتیم، در مجموع در تاریخ این علم، ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه بعد از دوران رکود، مدرسه دارالفنون باعث رونق علم نجوم شد، اظهار داشت: کسانی که برای احیای یک علم پیشگام می شوند، وظیفه سختی را بر عهده دارند زیرا باید در جوی سنگین نیروهای علمی خاموش را روشن و بیدار کنند تا فعالیتی که به فراموشی سپرده شده است، از نو آغاز شود. این اهمیت دارالفنون و مدارس اولیه ای که در حوزه نجوم فعالیت کردند را به خوبی نشان می دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: بعد از دارالفنون کم کم علم به شیوه مدرن، در موسسات علمی و دانشگاه ها احیا می شود و در دهه های اخیر ایران دارد خودش را به یک سطح بین المللی در علم نجوم می رساند.

ریاضی خاطرنشان ساخت: از دهه 20 الی 30 فعالیت هایی در حوزه نجوم انجام می شد به طوری که در حوزه نفت تلسکوپ هایی نیز تهیه شد اما این فعالیت ها منسجم نبوده است. این فعالیت ها در دهه 50 منظم بود تا اینکه در دهه 60 این مسیر رو به رشد می شود و نقطه اوج آن در دهه 80 است.

وی با اشاره به تاسیس انجمن نجوم ایران در سال 1375 بیان داشت: آمار اعضای این انجمن پس از تاسیس با سرعت خیلی خوبی رو به رشد است. همچنین تصویب طرح رصد خانه ملی ایران نیز در سال 82 یکی دیگر از اقدامات قابل توجه است که در حال حاضر ساخت آن به مرحله 30 درصد رسیده است. تاسیس پژوهشکده رصد خانه ملی ایران در مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات و تعدادی مراکز تحقیقاتی از جمله اقدامات و مراکزی هستند که در حوزه نجوم در کشور فعالیت می کنند.

ریاضی ادامه داد: تاسیس این نهادها و مراکز علمی در حوزه نجوم گویای این مسئله است که در دهه های اخیر پیشرفت های قابل توجهی داریم. علاقه مندان به حوزه نجوم باید بدانند در حال حاضر در مقطع کارشناسی رشته ای به نام نجوم نداریم و با توجه به اینکه نجوم به میزان زیادی وابسته به علم فیزیک است کسی که بخواهد وارد نجوم شود، باید درک بالایی از فیزیک داشته باشد.

مرتبط با این خبر

  • ذراتی که از خورشید به فضا می ریزند بر زمین اثرگذارند

  • نجوم نقش بسیار مهمی در توسعه صنعتی ، اقتصادی و فنی دارد

  • اعلام نتایج کنکور؛ پیامدها و دیدگاه ها

  • نجوم آماتوری در ایران یکی از پیشرفته ترین ها در سطح جهان است

  • پرداخت پاداش های نجومی با چراغ سبز قانون!

  • برای جلوگیری از پرداخت های نجومی باید از اقتصاد دولتی فاصله گرفت +صوت

  • تحصیلات نجوم باید در حوزه تحصیلات تکمیلی قرار گیرد

  • وعده های پوچ و حق الوکاله های نجومی

  • دولت در انتشار اطلاعات حقوق بگیران نجومی کوتاهی کرده است

  • پرونده 400 مدیر نجومی بگیر به قوه قضائیه ارسال شده است