گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

خشک شدن تالاب یک رفتار طبیعی است

محقق پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری گفت: خشک شدن تالاب به معنای از بین رفتن آن نیست و بلکه یک رفتار طبیعی است که با تغییر فصل، مجدداً به حیات خود برمی گردد.

1401/02/21
|
13:35
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو دکتر نظام اصغری پور دشت بزرگ، محقق پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری در رابطه با وضعیت تالاب‌ها و دریاچه‌ها برای پذیرش پرندگان مهاجر با برنامه «گفتگوی علمی» مصاحبه کرد.

اصغری پور در بیان معنای لغوی تالاب گفت: تال در زبان فارسی به معنای رشته یا نخ است و تالاب جایی است که رشته‌های نخ و یا جوی‌های آب به هم نزدیک می‌شوند و معمولاً هم در چاله و محیط‌های پست یک محیط آبی خاصی را تشکیل می‌دهند.

وی تالابها و پهنه‌های آبی را از جهت ایجاد تعامل بین بخش‌های مختلف زیستی کره زمین و چشم اندازهای زیبا حائز اهمیت دانست و افزود: حفظ تنوع زیستی نیازمند حفاظت از این تالابهاست.

محقق پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری گفت: تالاب یک اکوسیستم است که معمولاً در انتهای حوضه‌های زهکشی رودخانه قرار می‌گیرد و این یعنی یعنی هر فعالیتی در حوضه آبخیز منتهی به آن، تالاب و موجودات زیستی آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

اصغری پور با بیان اینکه اجرای قوانین مربوط به مصرف و تخصیص آب به وزارت نیرو برمی گردد و نظارت بر آن را هم سازمان محیط زیست انجام می‌دهد افزود: خشک شدن تالاب به معنای از بین رفتن آن نیست و بلکه یک رفتار طبیعی است که با تغییر فصل، مجدداً به حیات خود برمی گردد.

وی درمورد کیفیت خاک تالابها نیز گفت: هر خاک در هر منطقه‌ای متکی به سنگ مادر خود و طی فرآیند هوازدگی ایجاد می‌شود اما به دلیل اینکه تالابها در انتهای حوضه زهکشی قرار دارند خاک آن‌ها هم نماینده‌ای از کل سیستم زهکشی و ذرات ریزدانه به ویژه رس هستند.

محقق پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری بحث سرشماری و حفاظت از محیط زیست پرندگان مهاجر را از روش‌های معمول حفاظت از این پرندگان معرفی کرد و افزود: این روند که در کشورهای دنیا معمول است باید ادامه پیدا کند.

اصغری پور فرهنگ سازی برای حفاظت از پرندگان و به طور کلی محیط زیست را از دوران کودکی ضروری دانست و بر لزوم توجه به آن تأکیدکرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی