گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

متخصص بیماری مغز و اعصاب: در حوزه آموزش پزشکی نیازمند توجه بیشتری به ارتباط بین بیمار و پزشک هستیم

متخصص بیماری مغز و اعصاب به مشکلات حوزه آموزش پزشکی اشاره کرد و گفت: متاسفانه کمتر به موضوع ارتباط بین بیمار و پزشک پرداخته ایم، پزشک باید بتواند اعتماد بیمار را جلب کند و با ایجاد یک ارتباط، بیمار را نسبت به درمان متقاعد کند.

1396/06/03
|
08:07

برنامه "گفت و گوی علمی" رادیو گفت وگو با موضوع روز پزشک و با حضور دکتر طیبه عباسیون متخصص بیماری مغز و اعصاب و عضو کمیته علمی انجمن ام اس ایران به روی آنتن رفت.

دکتر طیبه عباسیون در آغاز به سختی های عرصه پزشکی در زمان دانشجویی اشاره کرد و گفت: افراد ابتدا باید کنکور سخت پزشکی بدهند و بعد دو سال علوم پایه بخوانند. بعد از آن از آنچه در این دو سال خوانده اند امتحانی گرفته می شود. سپس یک سال دوره فیزیوپاتولوژی و بعد از آن دوره کارورزی و کارآموزی است که حدود هفت سال زمان می برد. در این میان کشیک های دوران "انترمی" نیز وجود دارد که بعد از آن دوره طرح و سربازی برای آقایان و خواندن برای دوران دستیاری که از کنکور سخت تر است.

وی تصریح کرد: حقیقتا راه پزشکی راه بسیار دشواری است و باید عاشق این رشته بود تا بتوان آن را ادامه داد. با توجه به این سختی، اکثر پزشک هایی که این مسیر را طی می کنند، به عشق خدمت به بیماران است، بنابراین برای این پزشکان نیاز است احترام خاصی قائل بود. حفظ این احترام برای جامعه و همچنین حفظ ارتباط خوب بین بیمار و پزشک، برای سلامت جامعه موثر است.

متخصص بیماری مغز و اعصاب با بیان اینکه برای حفظ و ارتقاء ارتباط بین بیمار و پزشک باید کوشا بود، بیان کرد: صدا و سیما، وزارت بهداشت، نظام پزشکی و سازمان های بیمه گر در بهبود رابطه برای ارتقاء سلامت باید کوشا باشند.

عضو کمیته علمی انجمن ام اس ایران با اشاره به عملکرد وزارت بهداشت در طول سالیان گفت: تا قبل از انقلاب و حتی در اوایل انقلاب، برای بسیاری از مناطق دور دست، پزشکانی از پاکستان و هند می آمدند اما امروز بدون تردید در افزایش تعداد پزشکان و رفع نیاز کشور در این زمینه بسیار موفق عمل کرده ایم.

وی اضافه کرد: امروز نه تنها بیماران کشور را درمان می کنیم بلکه از بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای همسایه، توریست درمانی داریم. امروز بسیاری از ایرانی هایی که مقیم اروپا هستند برای درمان به ایران می آیند. در کنار افزایش تعداد پزشک ها، آموزش پزشکان نیز بسیار بهتر شده است.

وی به مشکلات حوزه آموزش پزشکی در ایران نیز اشاره کرد و بیان داشت: در ایران بیماری ها و علائم به خوبی به پزشکان آموزش داده می شود اما کمتر به موضوع ارتباط بین بیمار و پزشک پرداخته ایم. این ارتباط از آن جهت اهمیت دارد که باید پزشک بتواند اعتماد بیمار را جلب کند و با ایجاد یک ارتباط، بیمار را نسبت به درمان متقاعد کند.

عباسیون در پاسخ به این پرسش که چرا پزشک ها کمتر در مناطق محروم باقی می مانند، عنوان داشت: همه مردم به ویژه پزشک ها باید از شرایط زندگی خوبی برخودار باشند زیرا نسبت به مشاغل دیگر زحمت بسیار زیادی کشیده اند. همچنین باید احترام میان بیمار و پزشک وجود داشته باشد که البته متاسفانه در چند سال گذشته این رابطه کمی خدشه دار شده است. در انگلستان به پزشک می گویند این شغلت است و باید به بهترین نحو کار را انجام دهید اما در ایران بیمار برای پزشک بابت تشکر مواد غذایی می آورد در حالی که در انگلستان برای شما تره هم خورد نمی کردند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی