گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

متخصص سرطان و عضو هیئت علمی دانشگاه بیان كرد: سونامی سرطان در ایران وجود ندارد

پیام آزاده با رد تعبیر "سونامی سرطان" گفت: در سطح هر کشور حداکثر صد هزار سرطان جدید ثبت می شود. سرطان با وجود گستردگی اما در ایران وضعیت بسیار مناسبی در مقایسه با کشورهای در حال توسعه دارد.

1396/07/12
|
11:51

برنامه "گفت و گوی علمی" رادیو گفت و گو با موضوع طرح جامع کنترل سرطان و با حضور پیام آزاده متخصص سرطان و عضو هیئت علمی دانشگاه روانه آنتن شد.

پیام آزاده در آغاز با رد تعبیر "سونامی سرطان" گفت: در سطح هر کشور حداکثر صد هزار سرطان جدید ثبت می شود. سرطان با وجود گستردگی اما در ایران وضعیت بسیار مناسبی در مقایسه با کشورهای در حال توسعه دارد. البته "ترند" سرطان ها در ایران با سایر کشورها متفاوت است.

وی درباره آمار سرطان در ایران اظهار داشت: در ایران از صد هزار نفر 134 نفر در مردان و 128 نفر در زنان سرطان دارند، در حالیکه متوسط بروز جهانی در مردان 205 و در زنان 165 است. بنابراین نسبت به دنیا بروز و شیوع کمتری داریم.

وی با اشاره به اینکه میزان سرطان در سال 2030 دو برابر خواهد شد، عنوان داشت: پیش بینی می کنیم با توجه به مواردی مانند افزایش امید به زندگی و تعداد سالمندان این آمار افزایش پیدا خواهد کرد و این موضوع در کشورهای در حال توسعه بیشتر خواهد بود. در سال 2030 در کشورهای توسعه یافته، سرطان کنترل خواهد شد یا بروز پیدا نمی کند اما در کشورهای در حال توسعه این آمار بیشتر خواهد شد.

این متخصص سرطان به برنامه جامع ملی کنترل سرطان اشاره کرد و اظهار داشت: کمیته ملی سرطان از چند سال پیش تشکیل شد و اجرای این برنامه را بر عهده گرفت. اساساً از سال 2005 سازمان بهداشت جهانی الزام کرد، هر کشوری باید برنامه ملی کنترل سرطان داشته باشد که این برنامه شامل پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان است.

وی درباره علت رشد سرطان اظهار داشت: یکی از مهمترین دلایل این رشد، تغییر شیوه زندگی است که در جامعه رشد عجیب و غریبی در مورد استفاده از دخانیات داریم و بیش از 90 درصد از مردم سبک زندگی درستی ندارند که در کنار آلودگی ها، عامل اصلی افزایش آمار سرطان است.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل، گفت: نخستین خبری که در این نشست بیان شد، اعلام ده کشور برتر در زمینه پیشگیری از بیماری های غیر واگیر بود که ایران در رنکینگ دوم قرار گرفت.

وی تصریح داشت: مسئله کنترل سلامت مانند مسئله امنیت و آموزش یک مسئله حاکمیتی است. در واقع اگر عزم حاکمیت و ملی وجود نداشته باشد، نمی توان برای کنترل سرطان راهبرد مشخصی ارائه داد. برنامه ملی سرطان نیز که از سال 85 اجرا شد، تا به امروز به یک پویش مبارزه با سرطان تبدیل شده است و سال گذشته نیز به عنوان سند بالادستی به همه ارگان ها ابلاغ شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی