گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله: احتمال وقوع سونامی در دریای خزر وجود دارد

عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: در مطالعه ای که به منظور بررسی پتانسیل وقوع سونامی در دریای مازندران انجام دادیم، بر اساس گسل هایی که در امتداد و نزدیکی ساحل قرار دارند، مشخص شد، امکان پدیده ای شبیه سونامی وجود دارد.

1397/01/17
|
11:49
|

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع دریای خزر؛ شکل گیری و مخاطرات و با حضور دکتر مهدی زارع عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله روانه آنتن شد.

مهدی زارع در آغاز به مخاطرات دریای خزر اشاره کرد و گفت: دریای خزر در سه دهه گذشته به دلایل مختلف از نظر سوانحی که در نزدیکی آن اتفاق افتاده است، مورد توجه مردم قرار گرفته است. در اواخر دهه 60 و در طول دهه 70 یکی از مسائل مهمی که مطرح بود، مسیر پیشروی آب دریایی خزر بود و اینکه آب دریای مازندران، پلاژها و سواحلی که در ساحل ساخته شده بود را تخریب کرد.

وی با اشاره به بالا آمدن دریای خزر اظهار کرد: بحث های زیادی درباره دلایل بالا آمدن آب مطرح است که آیا این دلایل طبیعی است یا ورودی آب به دریای مازندران از طریق کشورهای شمالی افزایش پیدا کرده است که نظر متخصصین بیشتری این بود که ورودی آب به دریا بیشتر شده است.

وی افزود: یکی دیگر از مخاطرات دریای خزر، نوسانات طبیعی است که از قبل در این دریا وجود داشته است. این نوسانات باعث پیشروی و پسروی آب در سال می شود. البته گفته می شد دلایل ساختاری در کف دریا نیز سبب پیشروی آب دریا شده است اما این دلایل ساختاری معمولا در مقابل دلایل انسانی و سیکل طبیعی بالا و پایین رفتن آب، کمتر مطرح است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به سونامی دریای خزر، عنوان کرد: مطالعه ای را حدود هشت سال پیش انجام دادیم و پتانسیل وقوع سونامی در دریای مازندران را بررسی کردیم. بر اساس گسل هایی که در امتداد و نزدیکی ساحل قرار دارند، مدل سازی انجام دادیم و نتیجه آن مطالعه نشان داد، امکان پدیده ای شبیه سونامی وجود دارد اما اندازه آن خیلی بزرگ نخواهد بود و حداکثر ارتفاع آب به سه الی چهار متر خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: در بندر ترکمن باشی در سال 1886 گزارشی از سونامی داریم که در پی زلزله ای در حدود 7 ریشتر ایجاد شد. نتیجه آن تخریب تاسیسات بندری و قایق ها و کشتی ها بود.

زارع به نقش انسان در تغییراتی که در دریای خزر رخ داده است، اشاره کرد و گفت: در منطقه ساحل جنوبی دریای مازندران که شامل چهار استان اردبیل، گیلان، مازندران و گلستان می شود، دارای تغییرات گسترده ای به دلیل فعالیت های انسانی چه از نظر تمرکز جمعیت و نحوه ساخت و ساز در ساحل و البته تولید زباله است.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی