گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

كارشناس بخش ترویج دانشجویی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو: متاسفانه بخش دانشگاهی، اعتقادی به استفاده از محصولات نانوفناوری تولید داخل ندارد

کارشناس بخش ترویج دانشجویی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو تصریح کرد: متاسفانه در قشر تحصیل کرده و هیئت علمی هنوز خودباوری ایجاد نشده است و خیلی از اساتید اعتقادی به محصولات داخلی نانو ندارند.

1397/03/04
|
11:59

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع علم و فناوری نانو و شعار سال و با حضور مهندس محمد باقری کارشناس بخش ترویج دانشجویی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو روانه آنتن شد.

محمد باقری مطلق با بیان اینکه یکی از مشکلات در قشر تحصیلکرده و دانشگاهی، عدم وجود خودباوری است، گفت: متاسفانه نتوانسته ایم خودباوری را در قشر دانشگاهی ایجاد کنیم تا در داخل کشور بتوانیم محصولات با کیفیت تولید کنیم یا اگر هم تولید شده، از آن محصولات استفاده کنیم.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: در حوزه نساجی، به محض اینکه روی کالا برچسب کالای خارجی خورده می شود، آن محصول مورد استقبال قرار می گیرد و این به دلیل ضعفی بوده که در یک برهه برای محصولات داخلی کشور ایجاد کردیم. در ایران این موضوع را جا انداختیم که محصولات ایرانی بی کیفیت هستند. نخستین کاری که در راستای ترویج نانو باید انجام دهیم، کنار گذاشتن این باور است و سپس ایجاد اعتماد برای محصولات داخلی است.

وی تصریح کرد: متاسفانه در قشر تحصلیکرده و هیئت علمی هنوز خودباوری ایجاد نشده است و خیلی از اساتید اعتقادی به محصولات داخلی نانو ندارند. به عنوان مثال در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی از محصولات تولید داخل استفاده نمی کنند.

کارشناس بخش ترویج دانشجویی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با اشاره به ارائه محصولات نانوفناوری ایرانی در دانشگاه ها، عنوان کرد: کار ترویج در این بخش معرفی ظرفیت های داخلی در حوزه نانو فناوری است تا لختی که در قشر دانشگاهی وجود دارد یعنی دور بودن از صنعت، برطرف شود زیرا تا وقتی چنین لختی وجود دارد، پیشرفت صنعتی چه در حوزه نانو و چه در بخش های دیگر، محقق نمی شود.

باقری در ادامه عنوان کرد: ستاد ویژه توسعه نانو به وسیله برنامه های ترویجی در معرفی هر چه بهتر محصولات تولید شده نانو را به بخش های مختلف دانشجویی و حتی دانش آموزی معرفی کنیم. یکی از اهداف بخش ترویج ستاد ویژه نانو این است تا در کودکان و دانش آموزان از سن پایین این خودباوری را ایجاد کنیم که صنعت کشور توانایی تولید محصولات با کیفیتی در حوزه نانو را دارد و می تواند این محصولات را نیز صادرات کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی