صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

مجری احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی درباره دلایل توسعه سد سازی گفت: یکی از دلایل توسعه سد سازی، تنظیم و کنترل سیل و سیلاب است و دومین دلیل مدیریت منابع آب در زمان خشکسالی است .

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع آمایش سرزمینی در جهت کاهش مصرف آب و با حضور دکتر مسعود گودرزی رئیس گروه خشکسالی و تغییر اقلیم پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری کشور و عبدالله فاضلی مجری احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی روانه آنتن شد.

مسعود گودرزی در آغاز در خصوص احداث سدها گفت: سدها به طور مطلق خوب یا بد نیستند؛ اینکه چطور و در چه برهه زمان استفاده کنیم، اهمیت دارد. در سال های گذشته با بی دقتی، دانش بومی قبلی را نادیده گرفتیم و به دلیل نیازی که به تامین آب به خاطر افزایش جمعیت داشتیم باید به حق آب های زیست محیطی بیشتر توجه می کردیم.

رئیس گروه خشکسالی و تغییر اقلیم پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری کشور اضافه کرد: یکی از اثراتی که سازه های آبی بزرگ مانند سدها می توانند داشته باشند، می توانند پرت، تعرق و تبخیر را زیاد کنند. می توانستیم با استفاده از فناوری های قدیمی بومی که در هر منطقه، قوم های مختلف کشورمان آنها را ابداع کردند، منابع آب را با هزینه، عوارض زیستی و پرتی کمتر تامین کنیم.

وی با بیان اینکه دو مشکل اساسی در حوزه آب کشور داریم، عنوان کرد: مشکل نخست این است که ارزیابی نمی کنیم و مشکل دوم این است که هر کاری جسارت می خواهد. هر وقت جلوی ضرر را بگیریم سود کرده ایم و متاسفانه دلیل این عدم جسارت نیز عدم وجود گردش آزاد اطلاعات است.

در ادامه عبدالله فاضلی با بیان اینکه کشوری هستیم که بلایای مختلف طبیعی را داریم، گفت: از جمله این بلایا سیل و خشکسالی است و وقتی این دو بلایا را در کشور داریم، ناچار هستیم سد سازی را در کشور توسعه دهیم.

وی درباره دلایل توسعه سد سازی اظهار کرد: یکی از دلایل توسعه سد سازی، تنظیم و کنترل سیل و سیلاب است و این یک ضرورت است. دومین دلیل مدیریت منابع آب در زمان خشکسالی است که این کار را با ذخیره سازی مناسب منابع آب داریم.

وی با رد اصطلاح توسعه افراطی در سدسازی، عنوان کرد: البته به احداث بعضی از سدها منتقد هستیم یعنی سد همانطور که می تواند خوب باشد، اما در بعضی از نقاط نیز می تواند مضر باشد. سد زمانی می تواند مفید باشد که بر مبنای مطالعات کارشناسی باشد. عموما سدهایی که مضر هستند ناشی از فشارهای سیاسی و چانه زنی بوده است و این باعث اتلاف منابع مالی می شود اما با این حال توسعه سد سازی، افراطی نبوده است و باید انجام می شد.

مجری احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی خاطرنشان کرد: یکی از مباحث اصلی آمایش سرزمین توزیع جمعیت است و چون آمایش سرزمینی نداشتیم و جامعه نگری صورت نگرفته است، در یک نقطه مانند تهران که در فلات مرکزی قرار دارد، تمرکز جمعیت ایجاد شده است و متناسب با آن جمعیت اقدام به سدسازی کرده ایم.

وی با اشاره به امکانات به عنوان یکی از مولفه های استقرار جمعیت، عنوان کرد: در خیلی از روستاها امکانات فراهم کردیم اما به اصل موضوع که درآمدزایی است، هیچ فکری نکرده ایم و علی رغم امکاناتی که ایجاد کردیم، باز هم روستاییان به شهر آمدند و حاشیه نشین شهر شدند و این نتیجه عدم آمایش سرزمینی است. در حقیقت تصمیم سازی ما از پایین به بالا نبوده است و از بالا به پایین و به صورت حاکمیتی بوده است.

مرتبط با این خبر

  • دیپلماسی علم و فناوری لزوما صادرات و واردات محصول نیست

  • ابلاغ سند جامع روابط علمی بین المللی ایران به نهادهای مسئول از اردیبهشت ماه 97

  • توجه به مزیت محصولات علمی به جای دیپلماسی علمی

  • چالش‌های دیپلماسی علم و فناوری در کشور و راهکارهای توسعه آن

  • ضرورت تغییر سیلابس های درسی

  • ازدیاد دانشگاه های بی کیفیت باعث کاهش کیفیت فارغ التحصیلان شده است

  • بازنگری برنامه های درسی باید به تحول، نوآوری و روزآمدسازی منجر شود

  • ضرورت بازبینی برنامه های درسی بدلیل برطرف کردن نیازهای صنعت توسط حوزه فنی

  • کمبود 40 میلیون متر مربع، فضای آموزشی در کشور

  • سازمان جهانی یونسکو بهترین امتیاز را به خیرین مدرسه ساز ایران داده است