صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله گفت: بجای اینکه صبر کنیم بچه بیماری به دنیا بیاید و بعد به دنبال راهکار تشخیصی و درمانی آن باشیم باید بتوانیم با یک مشاوره ژنتیکی هزینه خیلی کمتری را انجام دهیم.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع علم ژنتیک در ایران و با حضور دکتر شیرین قدمی عضو هیئت علمی و مسئول فنی آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله روانه آنتن شد.

شیرین قدمی در آغاز با بیان اینکه برای درمان بیماری های ژنتیکی از طریق مقوله ژن درمانی باید اصلاح ژنتیکی صورت پذیرد، گفت: یعنی ما بیاییم یک ژن درمانگر را وارد بدن فرد بیمار کنیم که آن ژنش معیوب است و یا بیاییم روش ادیتینگ انجام دهیم و آن ژنی که در DNA سلول های فرد بیمار است، ویرایش و تصحیح کنیم تا از این به بعد نسخه صحیحی داشته باشد و خودش آن را بسازد.

وی ضمن بیان اینکه این نوع درمان زیباترین چشم اندازی است که در ژن درمانی در حوزه زنتیک پزشکی داریم، اظهار داشت: در حال حاضر این مسئله در مرحله نوزادی خودش یعنی تحقیقات است.
مجوز ژن درمانی تقریبا از سال 2012 آمده است و روی 12 بیماری ژن درمانی صورت گرفته و موفقیت هایی هم بوده است و مثلا در مورد بیماری هموفیلی از 4 نفر این روش بر روی دو نفر جواب داده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله درباره چرایی عدم پیشرفت این روش عنوان کرد: یک دلیل بخاطر انتخاب بیمارها و انتخاب بیماری ها است. در مورد انتخاب بیماری، چون کار در مرحله تحقیقات است و هنوز سرویس همگانی نشده تا مثل داروهایی که پزشکان به صورت روتین می دهند، بگویند برای این بیماری تشخیص ژن درمانی می دهیم و در مرحله تحقیقات است بخاطر همین تعداد بیماران انگشت شمار هستند.

وی افزود: از طرفی بیماری هایی وجود دارد که می تواند به ژن درمانی جواب دهد، برای اینکه بتوانیم به ژن درمانی جواب دهیم باید اساس ژنتیکی بیماری را بشناسیم باید بدانیم چه ژنی درگیر است و این ژن در اثر جهش چه سازوکاری را در بدن آسیب می رساند و اختلال پایه بیوشیمیایی اش شناخته شود و بعد از آن هم آسیب هایی که در مسیر تکوین ایجاد می کند را بشناسیم.

قدمی با ابراز امیدواری از اینکه باید نقش مشاوره ژنتیک را برای تشخیص و جلوگیری از بیماری ها قوی تر و پررنگ تر کنیم، گفت: ما بجای اینکه صبر کنیم بچه بیماری به دنیا بیاید و بعد به دنبال راهکار تشخیصی و درمان آن باشیم باید بتوانیم با یک مشاوره ژنتیکی هزینه خیلی کمتری را انجام دهیم.

وی تاکید کرد: باید یک مشاوره ژنتیکی خیلی خوب پیش از ازدواج و باردار شدن و حتی مشاوره ژنتیک در مدارس انجام شود تا بتوانیم گروه های پر خطر را پیدا کنیم و بتوانیم با یک تشخیص پیش از باردار شدن از پروسه تولید بیمارها جلوگیری کنیم.

مرتبط با این خبر

  • مرجعیت علمی نیازمند یک نظام طراحی شده است

  • نقشه جامع علمی کشور به تنهایی نمی تواند ایران را مرجع علمی کند

  • مولفه های مرجعیت علمی در آموزش عالی ایران

  • رقابت دانشگاه های دولتی با دانشگاه های غیردولتی برای درآمدزایی

  • وزارت علوم بر جذب دانشجویان توسط دانشگاه ها نظارت دارد

  • جذب دانشجویان پولی، از راه های کسب درآمد دانشگاه ها است

  • فروش صندلی دانشگاه‌ها با قیمت‌های بسیار گران برای خانواده‌های ثروتمند کشور

  • بالا بودن هزینه مواد اولیه کاغذ، دلیل گرانی کتب مرجع دانشگاهی است

  • استفاده از کتاب در سبد هزینه های دانشجویان وجود ندارد

  • کتابهای مرجع دانشگاهی و چرایی قیمت نجومی آنها