صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

یک تخصص ژنتیک بیان کرد: تراریخت یا دست کاری ژنتیک در گیاهان می تواند ابزاری برای ایجاد بعضی از بیماری ها باشد.

برنامه «گفت و گوی علمی » رادیو گفت وگو با موضوع ژنتیک و با حضور دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی متخصص ژنتیک و رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیک و زیستی ایران روانه آنتن شد.

سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی در آغاز با بیان اینکه زندگی انسان ها در دنیای امروز بدون توجه به ژنتیک میسر نیست، گفت: ژنتیک امروز بیشتر در حوزه غذا، سلامت و تولید محصول و ثروت در دنیا در حال گسترش است و سرمایه گذاری های علمی زیادی در کشورهای توسعه یافته از صد سال قبل تا کنون در حال انجام است.

وی اضافه کرد: ایران نیز سال های سال است که کار در حوزه ژنتیک را با تربیت نیروهای انسانی شروع کرده است. یکی از زیرساخت های مهمی که برای توسعه علم ژنتیک نیاز است، بانک های ژن است. بانک های ژن مانند کتابخانه ها هستند و این کتابخانه ها شامل سلول هایی مانند بذر های گیاهی، میکروارگان ها، سلول های انسانی، جانوری، ژنوم و اطلاعات مربوط به آنها هستند.

این متخصص ژنتیک درباره کتابخانه های ژنتیک اظهار داشت: این کتابخانه ها کمک می کنند، دانشمندان و محققین و همچنین شرکت های دانش بنیان با دسترسی به آنها بتوانند در تولید محصول و توسعه علم گام های بزرگی بردارند. کشورهایی که در حوزه گیاهی جزو تولید کننده ها و صادرکننده های بزرگ محسوب می شوند، آنهایی هستند که با روش های سنتی یا روش های جدید، کارهای اصلاح نژاد ژنتیک را انجام داده اند و به این شکل کشاورزها می توانند در هر هکتار، محصولات بیشتری را پرورش بدهند و با مشکلات اصلاح نژاد کمتر مواجه می شوند.

رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیک و زیستی ایران در ادامه در خصوص دستکاری های ژنتیک اظهار داشت: در این حوزه چند مورد را می توان مطرح کرد؛ یکی از موارد سرطان زا بودن تراریخته ها هستند و یکی از چالش هایی که مصرف کنندگان درباره این مواد دارند، آن است که آیا این مواد را کسی در بازه زمانی طولانی مدت تست کرده است یا خیر؟ پاسخی برای این سوال هنوز وجود ندارد. البته تست های کوتاه مدت انجام شده است و عوارضی برای آن وجود نداشته اما برای یک الی دو دهه که جمعیت آنها را مصرف کرده اند، هنوز گزارش متقنی در دست نیست.

وی افزود: تراریخت یا دست کاری ژنتیک در گیاهان می تواند ابزاری برای ایجاد بعضی از بیماری ها باشد. یکی از شرکت های تولید کننده ذرت در سال 2004 گزارشی در مورد تغییرات ژنتیک ارائه داد که بر اساس آن، پس از مصرف، در بدن انسان آنتی بادی علیه اسپرم ایجاد می شود و این باعث نابارور شدن انسان می شود.

مرتبط با این خبر

  • دیپلماسی علم و فناوری لزوما صادرات و واردات محصول نیست

  • ابلاغ سند جامع روابط علمی بین المللی ایران به نهادهای مسئول از اردیبهشت ماه 97

  • توجه به مزیت محصولات علمی به جای دیپلماسی علمی

  • چالش‌های دیپلماسی علم و فناوری در کشور و راهکارهای توسعه آن

  • ضرورت تغییر سیلابس های درسی

  • ازدیاد دانشگاه های بی کیفیت باعث کاهش کیفیت فارغ التحصیلان شده است

  • بازنگری برنامه های درسی باید به تحول، نوآوری و روزآمدسازی منجر شود

  • ضرورت بازبینی برنامه های درسی بدلیل برطرف کردن نیازهای صنعت توسط حوزه فنی

  • کمبود 40 میلیون متر مربع، فضای آموزشی در کشور

  • سازمان جهانی یونسکو بهترین امتیاز را به خیرین مدرسه ساز ایران داده است