صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

قدیانی تاکید کرد: متاسفانه زیرساخت های رشد علمی و پژوهشی در تمام حوزه ها را در دانشگاه ها فراهم نکردیم و آموزش هایی که در این راستا می دهیم نیز غلط است.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع وضعیت علمی و پژوهشی کشور و با حضور دکتر حسین قدیانی معاون علمی و فناوری بسیج و عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) به روی آنتن رفت.

حسین قدیانی در آغاز با بیان اینکه نگرش به علم در حال حاضر با آن چیزی که در انقلاب اسلامی رکن است، هم راستا نیست، گفت: رتبه ایران بر اساس پایگاه های سنجش علم 16 است اما در حوزه فناوری رتبه ایران 72 است و در حوزه اقتصاد نزدیک به 100 هستیم و این نشان می دهد پتانسیل لازم در حوزه علمی را داریم اما نمی توانیم علم را به فناوری و فناوری را به ثروت تبدیل کنیم.

وی اضافه کرد: توسعه نظام آموزش عالی کشور با توسعه اقتصادی همگون نبوده است و از سوی دیگر این پتانسیل بزرگی که در کشور ایجاد می کنیم با نیازهای کشور همخوانی ندارد یعنی دانشگاه بر اساس تاخیر زمانی ولی با روش های غربی در مسیر خودش حرکت می کند درحالیکه شعار نه شرقی و نه غربی در انقلاب اسلامی داده شده است یعنی هیچ کدام از تمدن ها را قبول نداریم و تمدن اسلامی را باید در کشور جاری و ساری کنیم.

معاون علمی و فناوری بسیج دانشگاه امام حسین (ع) با تصریح بر اینکه برای جاری کردن تمدن اسلامی در کشور، نیازمند یک ابزار بومی هستیم تا این فرهنگ را در جامعه پیاده سازی کنیم، عنوان کرد: چهل سال از انقلاب اسلامی گذشته است اما آنچه باید به دست می آوردیم را به دست نیاوردیم. رهبر انقلاب به دلیل اقامه نشدن عدالت عذرخواهی کردند و دلیل این موضوع آن است که می خواستیم با مدل های غربی، عدالت اسلامی را اجرا کنیم.

وی تاکید کرد: متاسفانه زیرساخت های رشد علمی و پژوهشی در تمام حوزه ها را در دانشگاه ها فراهم نکردیم و آموزش هایی که در این راستا می دهیم نیز غلط است. شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار بود به عنوان یک قرارگاه علمی و فرهنگی نقش ایفا کند که متاسفانه چنین نقشی ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) با اشاره به تعداد زیاد دانشجویان و اعضای هیئت علمی، عنوان کرد: با چنین پتانسیل و ظرفیتی، نتوانستیم به دانشگاه ها ماموریت دهیم تا در راستای علم کار کنند زیرا هر کسی و هر بخشی به صورت مجزا و جزیره ای عمل کرده است.

مرتبط با این خبر

  • چالش‌های پیش روی توسعه فناوری و اقتصاد دانش بنیان

  • نوآوری، ایده پردازی و تولید فناوری مشخصات شرکت های دانش بنیان است

  • علوم تجربی که به ثروت ختم نشود، اساسا علم محسوب نمی شود

  • تبدیل علم به ثروت ماموریت پارک های علم و فناوری است

  • بررسی توسعه فناوری مراکز رشد و اقتصاد دانش بنیان

  • ضرورت توجه به توانمندی اساتید، در ارزیابی اعضای هیئت علمی

  • بررسی توسعه فناوری مراکز رشد و اقتصاد دانش بنیان

  • روش جذب هیئت علمی در ایران گاها مبتنی بر اعمال سلیقه است

  • الگوی مطلوبی برای جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه ها نداریم

  • الگوی مطلوب برای انتخاب اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌های ایران