صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: واقعیت این است که در همه سطوح از جمله وزارت علوم وظایف خودشان را در قبال دانشگاه ها انجام ندادند درحالیکه می توانستند از نخبگان دانشگاهی استفاده کنند و شرایط را بررسی کنند.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع وضعیت علمی و پژوهشی کشور و با حضور دکتر مهدی گلشنی استاد دانشگاه صنعتی شریف و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به روی آنتن رفت.

مهدی گلشنی در آغاز با اشاره به جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شورا باید آگاهی کاملی از رخدادهایی که در دانشگاه ها و کشور می افتد، داشته باشد بنابراین همه بر اساس اطلاعات محدودی که دارند قضاوت می کنند و به همین دلیل مشکلات دانشگاه ها به خوبی منتقل نمی شود.

وی اضافه کرد: در چنین شرایطی برخی گمان می کنند باید ستادی در جهت پیشبرد اهداف علمی و پژوهشی کشور تشکیل دهیم اما این اقدام مسئله ای را حل نمی کند. باید از داشته های کنونی مان به شکل صحیحی استفاده کنیم و اگر افراد با شرایط موجود نیز وظیفه شان را انجام می دادند، نکته فرق می کرد.

استاد دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: نکته ای که امروز در همه سطوح مجلس و وزارت علوم مغفول است، این است که اصلا نظارتی ندارند که در دانشگاه ها چه اتفاقی می افتد. کمیسیون آموزش عالی هیچ وقت به مسائل فرهنگی دانشگاه ها توجه نمی کند و همه کاسه و کوزه ها را نباید سر شورای عالی انقلاب فرهنگی شکست.

وی اضافه کرد: واقعیت این است که در همه سطوح از جمله وزارت علوم وظایف خودشان را در قبال دانشگاه ها انجام ندادند درحالیکه می توانستند از نخبگان دانشگاهی استفاده کنند و شرایط را بررسی کنند. وقتی سخنان اساتید دانشگاهی را می شنویم، حرف شان این است که چرا از نخبگان دانشگاهی درباره وضع قوانین سوال نمی شود؟ کدام یک از لوایحی که در وزارت علوم تصویب می شود، با اساتید دانشگاهی مشورت می شود؟ قبلا تا حدی این گفتگو ها و نظرخواهی ها انجام می شد اما در دهه های اخیر انجام نمی شود. وقتی نخبگان احساس کنند تحویل گرفته نمی شوند، بی تفاوت می شوند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نقشه جامع علمی کشور، عنوان کرد: در هنگام نگارش نقشه جامع علمی کشور، نوشتن مقدمه را بر عهده من گذاشتند. بنده به بزرگان علم در همه رشته ها نامه نوشتم و وقتی احساس کردند، دارند آن ها را تحویل می گیرند، پیشنهادات خوبی ارائه دادند.

مرتبط با این خبر

  • چالش‌های پیش روی توسعه فناوری و اقتصاد دانش بنیان

  • نوآوری، ایده پردازی و تولید فناوری مشخصات شرکت های دانش بنیان است

  • علوم تجربی که به ثروت ختم نشود، اساسا علم محسوب نمی شود

  • تبدیل علم به ثروت ماموریت پارک های علم و فناوری است

  • بررسی توسعه فناوری مراکز رشد و اقتصاد دانش بنیان

  • ضرورت توجه به توانمندی اساتید، در ارزیابی اعضای هیئت علمی

  • بررسی توسعه فناوری مراکز رشد و اقتصاد دانش بنیان

  • روش جذب هیئت علمی در ایران گاها مبتنی بر اعمال سلیقه است

  • الگوی مطلوبی برای جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه ها نداریم

  • الگوی مطلوب برای انتخاب اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌های ایران