صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

یزدانی بیان داشت: برای بهبود وضعیت کشاورزی، باید به شاخص بهره وری آب توجه کرد که در ایران این موضوع مورد توجه قرار نگرفته است و جهاد دانشگاهی در این زمینه ورود کرده و جزو اولویت های پژوهش و تحقیقات قرار دارد.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع اهداف و دستاوردهای جهاد دانشگاهی در عرصه های فنی و کشاورزی و با حضور دکتر داراب یزدانی مدیر کل کشاورزی و منابع طبیعی جهاد دانشگاهی به روی آنتن رفت.

داراب یزدانی در آغاز با بیان اینکه چالش امروز جهان تغییر اقلیم است، گفت: این تغییر اقلیم اثر خود را در محیط زیست و کشاورزی به شکل مستقیم گذاشته است. در محیط زیست شاهد افت رطوبت در لایه های زیرین خاک هستیم. در مراتع و بیابان های کشورمان گونه های مرتعی کاشته بودیم تا بتوانیم جلوی ریزگردها و کویر شدن را بگیریم و در آن زمان ریشه های آن گیاهان به سفره های آب های زیرزمینی می رسید اما متاسفانه به دلیل افت سفره های آب، آن گونه ها نیز در حال خشک شدن هستند و این چالش بزرگی است که باعث توسعه کویر شده است.

وی درباره دیگر اثرات تغییرات اقلیم نیز اظهار کرد: خشک شدن تالاب ها و بروز طوفان ها و سیلاب ها از دیگر عوارض این پدیده است به طوری که شاهد بروز طوفان در مکان هایی هستیم که سابقه آن وجود نداشته است.

وی درباره تغییر اقلیم در حوزه کشاورزی نیز عنوان کرد: در دنیا دو تغییر در حال انجام است؛ در کشورهایی که در نیمکره شمالی قرار دارند وضعیت آب و هوایی بهتر می شود اما برای کشورهایی مانند ایران، باعث افزایش دما و افت محصولات کشاورزی می شود و شاهد این اتفاق در کشور نیز هستیم و خسارت 90 درصدی باغ های پسته در کرمان به همین دلیل است.

مدیر کل کشاورزی و منابع طبیعی جهاد دانشگاهی بیان داشت: برای بهبود وضعیت کشاورزی، باید به شاخص بهره وری آب توجه کرد که در ایران این موضوع مورد توجه قرار نگرفته است و جهاد دانشگاهی در این زمینه ورود کرده است و جزو اولویت های پژوهش و تحقیق قرار دارد.

وی ادامه داد: در جهاد سعی کردیم بر اساس مزیت های نسبی هر منطقه، تحقیقاتی برای افزایش بهره وری از آب انجام شود. به عنوان نمونه در استان سیستان به سمت پرورش ماهی در قفس رفتیم زیرا بیش از 300 کیلومتر سواحل آبی داریم. همچنین در آب های مازندران پرورش جلبک را با استفاده از آب دریا اجرا کرده ایم که از مزیت های نسبی خود منطقه است. در مورد گیاهان دارویی نیز در واحدهای غرب کشور متمرکز شده ایم.

مرتبط با این خبر

  • جذب هیئت علمی در دانشگاه آزاد آسان تر از دانشگاه های دولتی است

  • جذب هیئت علمی در گروه های غیر پزشکی مشکل است

  • چگونگی جذب هیئت علمی در حوزه‌های علوم پزشکی و غیر پزشکی

  • دانشگاه آزاد بر اساس آمایش سرزمینی و ماموریت گرایی، اقدام به تاسیس دانشگاه می کند

  • کاهش رتبه علمی دانشگاه های کشور به علت به حاشیه رفتن آنهاست

  • لزوم حمایت مجلس از طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی

  • ایجاد زمینه کار عملی و آزمایشگاهی در مدارس، سبب کارآفرینی دانش آموز می شود

  • رویکرد آموزش و پرورش باید از کارمند پروری به کارآفرین پروری تغییر کند

  • باید نیمی از دانش آموزان تا سال 1400 در حوزه فنی و حرفه ای تحصیل کنند

  • تحلیل و بررسی کارآفرینی در نظام آموزش و پرورش