صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

یزدانی بیان داشت: برای بهبود وضعیت کشاورزی، باید به شاخص بهره وری آب توجه کرد که در ایران این موضوع مورد توجه قرار نگرفته است و جهاد دانشگاهی در این زمینه ورود کرده و جزو اولویت های پژوهش و تحقیقات قرار دارد.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع اهداف و دستاوردهای جهاد دانشگاهی در عرصه های فنی و کشاورزی و با حضور دکتر داراب یزدانی مدیر کل کشاورزی و منابع طبیعی جهاد دانشگاهی به روی آنتن رفت.

داراب یزدانی در آغاز با بیان اینکه چالش امروز جهان تغییر اقلیم است، گفت: این تغییر اقلیم اثر خود را در محیط زیست و کشاورزی به شکل مستقیم گذاشته است. در محیط زیست شاهد افت رطوبت در لایه های زیرین خاک هستیم. در مراتع و بیابان های کشورمان گونه های مرتعی کاشته بودیم تا بتوانیم جلوی ریزگردها و کویر شدن را بگیریم و در آن زمان ریشه های آن گیاهان به سفره های آب های زیرزمینی می رسید اما متاسفانه به دلیل افت سفره های آب، آن گونه ها نیز در حال خشک شدن هستند و این چالش بزرگی است که باعث توسعه کویر شده است.

وی درباره دیگر اثرات تغییرات اقلیم نیز اظهار کرد: خشک شدن تالاب ها و بروز طوفان ها و سیلاب ها از دیگر عوارض این پدیده است به طوری که شاهد بروز طوفان در مکان هایی هستیم که سابقه آن وجود نداشته است.

وی درباره تغییر اقلیم در حوزه کشاورزی نیز عنوان کرد: در دنیا دو تغییر در حال انجام است؛ در کشورهایی که در نیمکره شمالی قرار دارند وضعیت آب و هوایی بهتر می شود اما برای کشورهایی مانند ایران، باعث افزایش دما و افت محصولات کشاورزی می شود و شاهد این اتفاق در کشور نیز هستیم و خسارت 90 درصدی باغ های پسته در کرمان به همین دلیل است.

مدیر کل کشاورزی و منابع طبیعی جهاد دانشگاهی بیان داشت: برای بهبود وضعیت کشاورزی، باید به شاخص بهره وری آب توجه کرد که در ایران این موضوع مورد توجه قرار نگرفته است و جهاد دانشگاهی در این زمینه ورود کرده است و جزو اولویت های پژوهش و تحقیق قرار دارد.

وی ادامه داد: در جهاد سعی کردیم بر اساس مزیت های نسبی هر منطقه، تحقیقاتی برای افزایش بهره وری از آب انجام شود. به عنوان نمونه در استان سیستان به سمت پرورش ماهی در قفس رفتیم زیرا بیش از 300 کیلومتر سواحل آبی داریم. همچنین در آب های مازندران پرورش جلبک را با استفاده از آب دریا اجرا کرده ایم که از مزیت های نسبی خود منطقه است. در مورد گیاهان دارویی نیز در واحدهای غرب کشور متمرکز شده ایم.

مرتبط با این خبر

  • چالش‌های پیش روی توسعه فناوری و اقتصاد دانش بنیان

  • نوآوری، ایده پردازی و تولید فناوری مشخصات شرکت های دانش بنیان است

  • علوم تجربی که به ثروت ختم نشود، اساسا علم محسوب نمی شود

  • تبدیل علم به ثروت ماموریت پارک های علم و فناوری است

  • بررسی توسعه فناوری مراکز رشد و اقتصاد دانش بنیان

  • ضرورت توجه به توانمندی اساتید، در ارزیابی اعضای هیئت علمی

  • بررسی توسعه فناوری مراکز رشد و اقتصاد دانش بنیان

  • روش جذب هیئت علمی در ایران گاها مبتنی بر اعمال سلیقه است

  • الگوی مطلوبی برای جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه ها نداریم

  • الگوی مطلوب برای انتخاب اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌های ایران