صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

مدیر کل دفتر تخصصی علوم پزشکی جهاد دانشگاهی گفت: تقریبا تمام رویکردها و فعالیت هایی که در جهاد دانشگاهی در حوزه پزشکی داریم بر اساس نیازهای جامعه است.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع جهاد دانشگاهی و با حضور دکتر غلامرضا اسماعیلی جاوید مدیر کل دفتر تخصصی علوم پزشکی جهاد دانشگاهی به روی آنتن رفت.

غلامرضا اسماعیلی جاوید در آغاز با بیان اینکه رویکرد جهاد ورود به مسائل کشور بر اساس نیازهای جامعه است، گفت: از بدو تاسیس جهاد دانشگاهی همین رویکرد مد نظر جهادگران بود؛ جهادگرانی که از زمان دانشجویی در رشته های پزشکی فعالیت می کردند و نهایتا فارغ التحصیل شدند.

وی افزود: تقریبا تمام رویکردها و فعالیت هایی که در جهاد دانشگاهی در حوزه پزشکی داریم بر اساس نیازهای جامعه است. در سال های اولیه تاسیس جهاد دانشگاهی، یکی از مسائلی که اهمیت زیادی داشت، موضوع دندانپزشکی بود که نخستین رویکرد جهادگران دانشگاهی این بود که بتوانند از دانش دانشگاهی و خدمات پزشکی برای مردم استفاده کنند و در این راستا مراکز مرتبط با دندانپزشکی را ایجاد کردند تا به نیازمندان خدمات رایگان ارائه دهند.

مدیر کل دفتر تخصصی علوم پزشکی جهاد دانشگاهی درباره دیگر فعالیت جهاد دانشگاهی در حوزه پزشکی اظهار کرد: موضوع ناباروری یکی از مسائل مغفول در کشور بود که گروهی از جهادگران جهاد دانشگاهی با تلاشی که انجام دادند مراکز ناباروری را در کشور دایر کردند و در حال حاضر یکی از قطب ها و فعالیت های اصلی در حوزه پزشکی جهاد دانشگاهی مربوط به خدمات باروری است. به نام ترین مرکز خدمات ناباروری مرکز خدمات رویان، ابن سینا در تهران است و در شهرستان ها نیز چندین مرکز وجود دارد.

وی اضافه کرد: چند سال قبل که خدمات ناباروری ارائه شد، به دلیل خلاهای قانونی و آئین نامه ای مشکلاتی وجود داشت اما به موازات فعالیت های علمی، تلاش شد با نمایندگان و قانونگذاران گفتگو کنند تا این خلاها پوشش داده شود و امروز بیماران از این مشکلات استفاده می کنند. به دلیل خوشنامی مراکز ناباروری در ایران، بسیاری از مردم از کشورهای اطراف به ایران برای دریافت خدمات مراجعه می کنند.

اسماعیلی جاوید درباره دیگر خدمات جهاد دانشگاهی در حوزه پزشکی عنوان کرد: سرطان سینه یکی از معضلاتی بود که در کشور وجود داشت زیرا حتی خیلی از خانم ها به دلیل شرم و حیا دیر اقدام به مراجعه به پزشک می کردند و به همین دلیل مرگ و میر زیادی داشت. جهاد دانشگاهی در اواسط دهه 70 فعالیت ها را شروع کرد و الان پژوهشکده سرطان سینه یکی از پژوهشکده های به نام است که علاوه بر خدمات پژوهشی، یک الگو و ساختار برای سایر مراکز طراحی می کند تا به بیماران خدمات مناسب ارائه دهند.

مرتبط با این خبر

  • جذب هیئت علمی در دانشگاه آزاد آسان تر از دانشگاه های دولتی است

  • جذب هیئت علمی در گروه های غیر پزشکی مشکل است

  • چگونگی جذب هیئت علمی در حوزه‌های علوم پزشکی و غیر پزشکی

  • دانشگاه آزاد بر اساس آمایش سرزمینی و ماموریت گرایی، اقدام به تاسیس دانشگاه می کند

  • کاهش رتبه علمی دانشگاه های کشور به علت به حاشیه رفتن آنهاست

  • لزوم حمایت مجلس از طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی

  • ایجاد زمینه کار عملی و آزمایشگاهی در مدارس، سبب کارآفرینی دانش آموز می شود

  • رویکرد آموزش و پرورش باید از کارمند پروری به کارآفرین پروری تغییر کند

  • باید نیمی از دانش آموزان تا سال 1400 در حوزه فنی و حرفه ای تحصیل کنند

  • تحلیل و بررسی کارآفرینی در نظام آموزش و پرورش