صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: جهاد دانشگاهی در حوزه هایی قدم زده که تصور می شد نتوانیم توفیقی داشته باشیم. جهاد این طلسم و انحصار علمی و فناوری را در بسیاری از حوزه ها شکسته و حس خودباوری و اتکای به نفس را ایجاد کرده است.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع جهاد دانشگاهی و با حضور دکتر علیرضا سلیمی دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

علیرضا سلیمی با اشاره به جهاد دانشگاهی، گفت: جهاد دانشگاهی، مجموعه ای است که کار جهادی به معنای کار پیوسته، مستمر همراه با خلوص نیت و با نگاه به افق های دور و با خستگی ناپذیری انجام می دهد و به هیچ وجه میدان را خالی نمی کند.

وی در خصوص ویژگی های جهاد دانشگاهی اظهار داشت: زمان شناسی در کار جهادی حرف اول را می زند، همچنین موقعیت شناسی، نیاز سنجی، پرکاری و جدیت و استفاده ازهمه ظرفیت ها از ویژگی هایی است که در جهاد دانشگاهی وجود دارد. یاس و ناامیدی در کار جهادی راه ندارد یعنی تلاش برای باز کردن یک پنجره به سمت نور است.

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به نقش جهاد دانشگاهی در عرصه علم و دانش اشاره کرد و گفت: در سال های پس از انقلاب جهاد دانشگاهی توانسته، با جذب نیروهای توانمند و متخصص از یک سو و نیازسنجی و کار مستمر از سوی دیگر، اقدامات درخوری را در حوزه علم و دانش در کشور به سامان برساند.

وی ضمن بیان اینکه فعالیت های جهاد دانشگاهی صرفا منحصر به دو حوزه پزشک و علوم انسانی نبوده است و در حوزه های دیگر هم اقداماتی شایسته ای را انجام داده است، عنوان کرد: جهاد دانشگاهی توانسته بخشی از نیازهای کشور به فناوری را تامین کند یعنی در حوزه هایی قدم زده و تلاش کرده که تصور می شد شاید در این حوزه ها نتوانیم توفیقی داشته باشیم و برخی حتی تصور می کردند در این حوزه ها ما پیوسته نیاز به کشورهای دیگر داریم.

سلیمی افزود: جهاد این طلسم و انحصار علمی و فناوری را در بسیاری از حوزه ها شکسته است و یک حس خودباوری و اتکای به نفس را در دانشجویان ایجاد کرده است.
وی در خاتمه اظهار داشت: در مجموع کارنامه جهاد مثبت است البته اگر بخواهیم از نظر کیفیت توفیقات جهاد دانشگاهی افزون شود حتما باید نقاط ضعف خود را برطرف کند.

مرتبط با این خبر

  • جذب هیئت علمی در دانشگاه آزاد آسان تر از دانشگاه های دولتی است

  • جذب هیئت علمی در گروه های غیر پزشکی مشکل است

  • چگونگی جذب هیئت علمی در حوزه‌های علوم پزشکی و غیر پزشکی

  • دانشگاه آزاد بر اساس آمایش سرزمینی و ماموریت گرایی، اقدام به تاسیس دانشگاه می کند

  • کاهش رتبه علمی دانشگاه های کشور به علت به حاشیه رفتن آنهاست

  • لزوم حمایت مجلس از طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی

  • ایجاد زمینه کار عملی و آزمایشگاهی در مدارس، سبب کارآفرینی دانش آموز می شود

  • رویکرد آموزش و پرورش باید از کارمند پروری به کارآفرین پروری تغییر کند

  • باید نیمی از دانش آموزان تا سال 1400 در حوزه فنی و حرفه ای تحصیل کنند

  • تحلیل و بررسی کارآفرینی در نظام آموزش و پرورش