صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: جهاد دانشگاهی در حوزه هایی قدم زده که تصور می شد نتوانیم توفیقی داشته باشیم. جهاد این طلسم و انحصار علمی و فناوری را در بسیاری از حوزه ها شکسته و حس خودباوری و اتکای به نفس را ایجاد کرده است.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع جهاد دانشگاهی و با حضور دکتر علیرضا سلیمی دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

علیرضا سلیمی با اشاره به جهاد دانشگاهی، گفت: جهاد دانشگاهی، مجموعه ای است که کار جهادی به معنای کار پیوسته، مستمر همراه با خلوص نیت و با نگاه به افق های دور و با خستگی ناپذیری انجام می دهد و به هیچ وجه میدان را خالی نمی کند.

وی در خصوص ویژگی های جهاد دانشگاهی اظهار داشت: زمان شناسی در کار جهادی حرف اول را می زند، همچنین موقعیت شناسی، نیاز سنجی، پرکاری و جدیت و استفاده ازهمه ظرفیت ها از ویژگی هایی است که در جهاد دانشگاهی وجود دارد. یاس و ناامیدی در کار جهادی راه ندارد یعنی تلاش برای باز کردن یک پنجره به سمت نور است.

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به نقش جهاد دانشگاهی در عرصه علم و دانش اشاره کرد و گفت: در سال های پس از انقلاب جهاد دانشگاهی توانسته، با جذب نیروهای توانمند و متخصص از یک سو و نیازسنجی و کار مستمر از سوی دیگر، اقدامات درخوری را در حوزه علم و دانش در کشور به سامان برساند.

وی ضمن بیان اینکه فعالیت های جهاد دانشگاهی صرفا منحصر به دو حوزه پزشک و علوم انسانی نبوده است و در حوزه های دیگر هم اقداماتی شایسته ای را انجام داده است، عنوان کرد: جهاد دانشگاهی توانسته بخشی از نیازهای کشور به فناوری را تامین کند یعنی در حوزه هایی قدم زده و تلاش کرده که تصور می شد شاید در این حوزه ها نتوانیم توفیقی داشته باشیم و برخی حتی تصور می کردند در این حوزه ها ما پیوسته نیاز به کشورهای دیگر داریم.

سلیمی افزود: جهاد این طلسم و انحصار علمی و فناوری را در بسیاری از حوزه ها شکسته است و یک حس خودباوری و اتکای به نفس را در دانشجویان ایجاد کرده است.
وی در خاتمه اظهار داشت: در مجموع کارنامه جهاد مثبت است البته اگر بخواهیم از نظر کیفیت توفیقات جهاد دانشگاهی افزون شود حتما باید نقاط ضعف خود را برطرف کند.

مرتبط با این خبر

  • چالش‌های پیش روی توسعه فناوری و اقتصاد دانش بنیان

  • نوآوری، ایده پردازی و تولید فناوری مشخصات شرکت های دانش بنیان است

  • علوم تجربی که به ثروت ختم نشود، اساسا علم محسوب نمی شود

  • تبدیل علم به ثروت ماموریت پارک های علم و فناوری است

  • بررسی توسعه فناوری مراکز رشد و اقتصاد دانش بنیان

  • ضرورت توجه به توانمندی اساتید، در ارزیابی اعضای هیئت علمی

  • بررسی توسعه فناوری مراکز رشد و اقتصاد دانش بنیان

  • روش جذب هیئت علمی در ایران گاها مبتنی بر اعمال سلیقه است

  • الگوی مطلوبی برای جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه ها نداریم

  • الگوی مطلوب برای انتخاب اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌های ایران