صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

یک مدرس دانشگاه اظهار داشت: شهرداری به عنوان یک ساختار غیردولتی مردمی می تواند در حوزه نظارت در ساخت و ساز شهری کمک کند اما نظام مهندسی در جایگاه حقوقی و قانونی توانایی بیشتری در این حوزه دارد.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع نظارت بر ساخت و ساز در بخش شهرها و با حضور مهندس منوچهر پازوکی مدرس دانشگاه و پژوهشگر حوزه شهرسازی و معماری روانه آنتن شد.

منوچهر پازوکی در آغاز با اشاره به نقش سازمان نظام مهندسی در ساخت و ساز شهری گفت: متاسفانه نقش سازمان نظام مهندسی در چند سال اخیر کمرنگ شده و به امضاها و تائیدیه ها تقلیل پیدا کرده است و باید جایگاه آن را مجددا ارتقاء داد.

وی با اشاره به وجود مهندسین ناظر متعدد در پروسه ساخت و ساز، تصریح کرد: معتقدم بر خلاف آنکه گفته می شود، برای یکپارچه سازی نیاز به یک مهندس داریم، اما وجود مهندسین متعدد برای رسیدن به یک کیفیت مناسب در فضای شهری مناسب است اما متاسفانه جایگاه سازمان نظام مهندسی مانند سابق نیست و این موضوع باعث شده، شاهد ساخت ساختمان هایی باشیم که از نظر فنی و ظاهری، دچار مشکلاتی هستند.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: گفته می شود وجود نظام مهندسی زیر مجموعه وزارت را و شهرسازی اشتباه است اما معتقدم این موضوع سبب می شود، این سازمان از پشتوانه قوی برخوردار باشد.

وی افزود: یکی از دلایلی که باعث شده نظام مهندسی کیفیت سابق خود را تا حدودی از دست بدهد، انبوه متقاضیان ورود به نظام مهندسی است. سال گذشته متقاضیان آزمون نظام مهندسی 8 هزار نفر بود که این مسئله کار نظام مهندسی را سخت می کند و هر سال نیز برای برگزاری آزمون نظرسنجی برگزار می کنند.

پازوکی به موضوع اختلاف بین شهرداری و نظام مهندسی اشاره کرد و اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی، قطعا برای پروسه نظارت و اعطای مجوز در ساخت و ساز شهری واجد شرایط است و شهرداری به عنوان یک ساختار غیردولتی مردمی می تواند در حوزه نظارت کمک کند اما نظام مهندسی در جایگاه حقوقی و قانونی توانایی بیشتری در این حوزه دارد.

پژوهشگر حوزه شهرسازی و معماری با اشاره به اینکه قانون تخریب و نوسازی ساختمان ها بالای 12 سال است، عنوان کرد: بر اساس این قانون، ساختمانی که بالای 12سال، عمر دارد اجازه تخریب را دریافت می کند و مجوز این کار را شهرداری صادر می کند. مشخص نیست مبنای این قانون چیست و در این زمینه سازمان نظام مهندسی باید ورود کند زیرا این موضوع سبب شده، شهر تهران تبدیل به یک کارگاه ساختمانی شود.

مرتبط با این خبر

  • سواحل کشور از پتانسیل بالایی برای نمک زدایی آب دریا برخوردار هستند

  • گسترش کشت های گلخانه ای در سواحل مکران با استفاده از نمک زدایی دریا

  • ظرفیت ها به جای شیرین سازی آب دریا به سد سازی تعلق گرفت

  • سهم ایران از شیرین سازی آب دریا در منطقه حدود 2 درصد است

  • بررسی سهم ایران از شیرین سازی آب دریا

  • شیوه فعلی نظام تامین مالی فقط باعث ایجاد استارت آپ های بدهکار می شود

  • پیچیدگی های زیاد نظام تامین مالی، سدی بزرگ برابر شرکت های دانش بنیان

  • نبود تجربه در نظام تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان، موجب نارضایتی شده است

  • مدیریت ذخایر ژنتیکی گیاهی، دامی، آبزیان و انسانی و اشتغال‌ زایی در این عرصه

  • ضرورت ثبت ذخایر ژنتیک و معرفی آنها به دنیا