صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

دبیر کل انجمن هواشناسی ایران گفت: انجام بارور سازی ابرها شرایط خاصی را نیاز دارد. در منطقه ای که هوای آن خشک است و ابر کمی وجود دارد، نمی توان ابرها را بارور کرد. برای انجام بارور سازی یک حداقل میزان بارش باید در منطقه باشد که این میزان 150

برنامه «گفتگوی علمی» رادیو گفت وگو با موضوع بارور سازی ابرها؛ از ایده تا عمل و با حضور دکتر جواد بداغ جمالی عضو هیئت علمی دانشکده محیط زیست و دبیر کل انجمن علمی هواشناسی ایران روانه آنتن شد.

جواد بداغ جمالی در آغاز با اشاره به اینکه بارور سازی ابرها یک فناوری است که در حوزه تعدیل وضع هوا و تاثیرگذاری انسان بر شرایط محیطی و جوی مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: از دیرباز انسان به دنبال روش هایی بوده تا محیط اطراف خودش را کنترل کند و خودش را از مخاطرات طبیعی در امان نگه دارد.

وی به ریشه کنترل هوا و بارور سازی ابرها اشاره کرد و اظهار داشت: از دهه 40 میلادی با آزمایش هایی که شروع شد، مشخص شد می توان با پخش بعضی از مواد و روش های خاص که به نام باروری سازی ابرها معروف شد، بر فرایند طبیعی جو تاثیر گذاشت. این فناوری در طول 80 سال گذشته در بیش از 80 کشور دنیا تجربه شده است و در بعضی از کشورها به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

عضو هیئت علمی دانشکده محیط زیست در ادامه درباره کارکردهای بارور سازی ابرها عنوان کرد: بارورسازی یک فناوری است که فقط برای باران استفاده نمی شود و اهداف دیگری نیز دارد و بنابراین یک فناوری چند منظوره محسوب می شود. از بارور سازی برای مقابله با تگرگ و مه زدایی در مناطق کوهستانی و فرودگاه ها، برای افزایش میزان برف و در نهایت باران می توان استفاده کرد.

وی اضافه کرد: فناوری باروری سازی ابر در آزمایشگاه مورد تست قرار گفته است. در کشورهای مختلف و در آزمایشگاه های علوم جو و فیزیک ابر این موضوع آزمایش شده است و به همین دلیل از نظر علمی جای شک و شبه ای برای آن نیست و در واقع ایده آن اجرایی است.

دبیر کل انجمن هواشناسی ایران درباره اجرایی شدن ایده باروری سازی ابرها و میدانی کردن آن نیز گفت: در بخش اجرا باید به این نکته توجه کرد انجام این فناوری شرایط خاصی را نیاز دارد. همانطور که هر محصول کشاورزی را نمی توان در هر نقطه و زمینی کاشت، بارور سازی ابرها نیز نیاز به مکان و زمان و ارتفاع و همچنین شیوه خاص دارد. در منطقه ای که هوای آن خشک است و ابر کمی وجود دارد، نمی توان ابرها را بارور کرد و در واقع مثال آب در هاون کوبیدن است. این موضوع به اثبات رسیده است که برای انجام بارور سازی یک حداقل میزان بارش باید در منطقه باشد که این میزان 150 الی 200 میلی متر است.

مرتبط با این خبر

  • سواحل کشور از پتانسیل بالایی برای نمک زدایی آب دریا برخوردار هستند

  • گسترش کشت های گلخانه ای در سواحل مکران با استفاده از نمک زدایی دریا

  • ظرفیت ها به جای شیرین سازی آب دریا به سد سازی تعلق گرفت

  • سهم ایران از شیرین سازی آب دریا در منطقه حدود 2 درصد است

  • بررسی سهم ایران از شیرین سازی آب دریا

  • شیوه فعلی نظام تامین مالی فقط باعث ایجاد استارت آپ های بدهکار می شود

  • پیچیدگی های زیاد نظام تامین مالی، سدی بزرگ برابر شرکت های دانش بنیان

  • نبود تجربه در نظام تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان، موجب نارضایتی شده است

  • مدیریت ذخایر ژنتیکی گیاهی، دامی، آبزیان و انسانی و اشتغال‌ زایی در این عرصه

  • ضرورت ثبت ذخایر ژنتیک و معرفی آنها به دنیا