گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

پژوهشگر امور دریایی و فرمانده دفاع مقدس: دفاع مقدس به نیروی دریایی ارتش ایران، خودباوری داد

پژوهشگر امور دریایی و فرمانده دفاع مقدس بیان کرد: هشت سال دفاع مقدس به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران خودباوری داد، در حقیقت یکی از برکات جنگ، ایستادن روی پای خود بود و توانستیم تجهیزات مورد نیاز را خودمان بسازیم.

1397/07/01
|
10:30

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع دستاوردهای علمی و نظامی نیروی دریایی و با حضور دریادار دوم بازنشسته علی اکبر اخگر پژوهشگر امور دریایی و از فرماندهان دوران دفاع مقدس به روی آنتن رفت.

دریادار دوم بازنشسته علی اکبر اخگر در آغاز با بیان اینکه نیروی دریایی و نیروی هوایی تجهیزات محور هستند، یادآور شد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تمام تجهیزات نیروی دریایی از کشورهای غربی تهیه می شد و آموزش استفاده از آن ها نیز در کشورهای غربی انجام می شد و این موضوعات باعث می شد، بخش عمده ای از علم و دانش این فناوری ها برای ما ناشناخته باشد.

وی با تصریح بر اینکه با وقوع انقلاب اسلامی و خروج مستشاران نظامی از کشور، با معضل مهمی در تهیه و استفاده از این تجهیزات روبرو شدیم، گفت: حتی در طول هشت سال دفاع مقدس و برای حفظ آمادگی یگان های شناور دریایی و پروازی، بخش فنی و کارخانه های کشور، مجبور شدند چندین برابر تلاش کنند به طوری که برای تعمیر برخی قطعات، ساعت ها وقت بگذارند. در واقع، با تلاش شبانه روزی بخش فنی بود که با وجود دانش کم، توانستیم در هشت سال دفاع مقدس ایستادگی کنیم و سیستم ها را راهبری کنیم.

پژوهشگر امور دریایی با بیان اینکه هشت سال دفاع مقدس به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران خودباوری داد، اظهار کرد: در حقیقت یکی از برکات جنگ، ایستادن روی پای خود بود و توانستیم تجهیزات مورد نیاز را خودمان بسازیم. تجارب بسیار خوبی در هشت سال دفاع مقدس در زمینه حفظ و آمادگی و نوآوری تجهیزات به دست آوردیم.

این فرمانده دوران دفاع مقدس عنوان کرد: آنچه در دفاع مقدس کسب کردیم، توان استفاده از فناوری و تجهیزات روی در حوزه نیروی دریایی بود زیرا اگر دنیایی تجهیزات داشته باشیم اما آموزش استفاده از آن را نداشته باشیم، قطعا بی فایده خواهد بود. خوشبختانه در این راستا، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، دانشکده های دریایی فعال شدند و علی رغم شرایط جنگی، این مراکز آموزشی افسران و پرسنل کادر تربیت کرد.

وی افزود: مجموعه توانایی و آموزش ها باعث شد، نیروی دریایی در طول هشت سال دفاع مقدس حضور خود را حفظ کند و نیروی دریایی بعث عراق را از صحنه دریا خارج و هشت سال تمام خطوط امنیت کشتیرانی را حفظ کند و این موضوع به اقتصاد کشور کمک زیادی کرد. در حال حاضر نیز ناوگروه های نیروی دریایی به دور از آب های سرزمینی در حال تامین امنیت خطوط کشتیرانی برای کشور هستند و اینها ماحصل تجارب هشت سال دفاع مقدس است.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی