گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

مشاور رئیس كل ستاد نیروهای مسلح: امنیت پایدار، مهمترین دستاورد علمی پدافند هوایی در دفاع مقدس

مشاور رئیس کل ستاد نیروهای مسلح بیان کرد: دستاوردهای علمی سخت افزاری و نرم افزاری پدافند هوایی باعث شد در هشت سال دفاع مقدس، امنیت پایداری را برای کشور ایجاد کنیم.

1397/07/03
|
10:15

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع دستاوردهای علمی پدافند هوایی در هشت سال دفاع مقدس و با حضور امیر سرتیپ دوم پدافند هوایی علی اکبر باقری چیه فرمانده دفاع مقدس و مشاور رئیس کل ستاد نیروهای مسلح و معاون اسبق طرح و برنامه قرارگاه پدافند هوایی روانه آنتن شد.

امیر سرتیپ دوم پدافند هوایی علی اکبر باقری چیه با اشاره به وقوع انقلاب اسلامی و مخالفت نظام سلطه با این انقلاب گفت: این مخالفت ها باعث شد، جنگ تحمیلی را علیه ایران به راه انداختند تا با انقلاب اسلامی مقابله کنند. شاهد هستیم بعد از 40 سال و پس از به کار بردن تمام توان های نظامی، فرهنگی و علمی و همچنین سیاسی، موفق نبوده اند و این بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی است.

این فرمانده دفاع مقدس در ادامه به حضور مستشاران نظامی آمریکایی در ایران اشاره کرد و اظهار داشت: تا قبل از انقلاب اسلامی، 42 هزار مستشار آمریکایی در ایران حضور داشت که بیشترین آن ها در واحدهای فنی مانند پدافند هوایی حضور داشتند و بدون حضور مستشاران اجازه عملیات نیز وجود نداشت.

مشاور رئیس کل ستاد نیروهای مسلح با بیان اینکه آمریکایی ها گمان می کردند وقتی جنگ آغاز شود و مستشاران از کشور خارج شوند، ایرانیان نمی توانند، از سیستم و ابزارهای پدافند هوایی استفاده کنند، اظهار کرد: بر خلاف تصور آمریکایی ها، نه تنها این اتفاق نیافتاد، بلکه همین سیستم از نظر نرم افزاری به نحوی مورد استفاده قرار گرفت که در بعضی از عملیات ها از جمله عملیات والفجر 8 به صورت ویژه از آن ها استفاده کنیم.

معاون اسبق طرح و برنامه قرارگاه پدافند هوایی تصریح کرد: دستاوردهای علمی سخت افزاری و نرم افزاری پدافند هوایی باعث شد در هشت سال دفاع مقدس، امنیت پایداری را برای کشور ایجاد کنیم، بخصوص آنکه دفاع مقدس تنها جنگ در ایران بود که حتی یک وجب از خاک ایران را از دست ندادیم و تمام سرزمین مان را از لوث وجود دشمن پاک کردیم.

باقری چیه با تصریح بر اینکه بازدارندگی هشت سال دفاع مقدس متکی بر مکتب عاشورایی است، عنوان کرد: استراتژی نبرد عاشورایی بر سه محور مستقر است؛ رهبری، صبر و شکیبایی و وفاداری. اساسا مکتب حیات بخش، عاشورا بود که جنگ را پیش برد و رزمندگان با تاسی از سرور و سالار شهیدان، کشور را از وجود دشمن پاک کردند. در استراتژی و دکترین عاشورایی، شکست مفهومی ندارد چرا که کشته شدن در راه خدا و زنده ماندن به فرمان خدا است.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی