گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت: امکان سوء استفاده از اختراع پس از ثبت اختراع وجود دارد

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت در پاسخ به این سوال که در صورت ثبت اختراع، ممکن است سوء استفاده انجام شود، اظهار کرد: موردی را به صورت مصداقی می شناسم که ثبت اختراع انجام شده اما از اختراع فرد سوء استفاده شده است.

1397/07/29
|
13:00

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع نقد و بررسی ثبت اختراع در ایران و با حضور دکتر ساسان آسیایی عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت و مخترع به روی آنتن رفت.

ساسان آسیایی در آغاز با تصریح بر اینکه ثبت اختراع دو بال فنی و حقوقی دارد، گفت: اگر بال حقوقی درست اجرا و اداره نشود، بار فنی توسط فرصت طلبان و یا هر شخصیت حقوقی و حقیقی دیگر مورد سوء استفاده قرار می گیرد. این وضعیت تا چند وقت پیش در دانشگاه ها وجود نداشت هر چند دایره ارتباط با صنعت در زیر مجموعه معاونت پژوهشی وجود داشت اما این دایره شامل ثبت «پتنت» یا مشاوره به محقق، نبود اما خوشبختانه در حال حاضر در دانشگاه های بزرگ کشور این دفتر ایجاد شده است.

وی در عین حال تصریح کرد: البته هنوز هم روند ثبت اختراع و مشاوره مانند کشورهای توسعه یافته به صورت تخصصی نیست اما مشاوره های اولیه ارائه و حداقل یکسری پیش نویس ها به دانشجو و یا استاد داده می شود ولی همچنان ساختار اصلی مورد نیاز در کشور جا نیافتاده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت درباره این موضوع که چرا روند ثبت اختراع و دادن مشاوره به مخترعین برای ثبت آن، در کشور نهادینه نشده است، عنوان کرد: دلیل اصلی آن است که هنوز اقتصادی بر مبنای دانش بنیان در کشور ایجاد نشده است تا افراد ایده هایشان را به سرعت به یک پروتوتایپ یا نمونه تبدیل کنند و بخواهند از حقوق معنوی آن حفاظت کنند. در حال حاضر افرادی را می شناسم که اختراعشان را ثبت نمی کنند زیرا اعتقاد دارند، اگر ثبت اختراع انجام دهیم، توسط همان ارگان هایی که قرار است کار استعلام را انجام دهند، مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

وی با اشاره به سوء استفاده ها از روند ثبت اختراع، بیان داشت: یکسری نوآوران وجود دارند که اعتقاد دارند فرآیند ثبت اختراع را تا زمانی که نخستین نمونه را طراحی کنند و به بازار عرضه کنند، انجام ندهند زیرا ممکن است مورد سوء بهره برداری قرار گیرد.

این مخترع در پاسخ به این سوال که در صورت ثبت اختراع نیز ممکن است سوء استفاده انجام شود، اظهار کرد: یک مورد را به صورت مصداقی می شناسم که ثبت اختراع انجام شده اما از اختراع فرد سوء استفاده شده است. قانونی برای حمایت از تولید وجود دارد که می گوید حتی اگر اختراعی را ثبت کرده باشید و فرد دیگری آن ایده را تبدیل به محصول کرده باشد، با پرداخت ضریبی از خسارت، می تواند تولید آن را ادامه دهد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی