گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

مسئول ارزیابی و كمیته ثبت بین المللی اختراعات بیان كرد: ثبت اختراع، ملاک تشخیص فرد مخترع است

مسئول ارزیابی و کمیته ثبت بین المللی اختراعات بااشاره به فرآیند ثبت اختراع گفت: ممکن است یک اختراعی توسط دونفر بصورت همزمان انجام شود اما آن کسی که زودتر آن را به ثبت برساند مخترع آن دستگاه محسوب می شود.

1397/08/06
|
10:15

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع نقد و بررسی ثبت اختراع و با حضور دکتر محسن شیرازی مسئول ارزیابی و کمیته ثبت بین المللی اختراعات و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی و دکتر سامان آسیایی عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت و مخترع روی آنتن رفت.

سامان آسیایی در آغاز درباره فرآیند ثبت اختراع گفت: در ابتدا ادعا نامه ای به اداره ثبت اختراع که زیرمجموعه قوه قضائیه است، ارسال می شود. ابتدا فرم های آنلاین را پر می کند و می تواند سه ارگان از موسسات کشور را انتخاب کند تا روی اختراع بررسی صورت بگیرد. پس از آن شماره پیگیری به مخترع داده می شود و سپس به موسسه بررسی کننده می رود و پس از طی فرآیند، یک گواهی ثبت اختراع به فرد داده می شود.

این مخترع درباره زمان فرآیند ثبت اختراع اظهار داشت: تا یک الی دو سال پیش، بین چهار تا ده ماه فرآیند ثبت اختراع زمان می برد اما در حال حاضر این فرآیند اندکی سریعتر انجام می شود. مسلما موضوع اختراع در زمان آن اثرگذار است اما بیشتر به نحوه نوشتار و ادعایی که مطرح شده و مستندات ارائه شده بستگی دارد.

وی در ادامه با اشاره به حمایت های برخی دانشگاه ها از فرآیند ثبت اختراع و اعطای هزینه های این کار در حوزه بین الملل گفت: البته دانشگاه ها قوانین متفاوتی دارند و برخی دانشگاه های دنیا اعلام می کنند که اگر ایده ای توسط فرد مخترع به نتیجه برسد، هیچ حقوقی دریافت نمی کنند اما برخی دیگر دانشگاه ها از اختراع سهمی را دریافت می کنند که این سهم بین دو تا 15 درصد در دانشگاه های مختلف متفاوت است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت همچنین خاطرنشان کرد: اگر فعالیت پژوهشی که منجر به تولید ایده شده است و جزو پایان نامه باشد، دانشگاه ورود می کند اما اگر حتی عضو هیئت علمی کاری را خارج از دانشگاه و به صورت شخصی انجام دهد، دیگر دانشگاه در آن دخیل نیست.

در ادامه محسن شیرازی ضمن اشاره به فرآیند ثبت اختراع گفت: ممکن است یک اختراعی توسط دو نفر به صورت همزمان انجام داده باشند اما طبیعتا آن کسی که زودتر آن را به ثبت برساند مخترع آن دستگاه و وسیله محسوب می شود و می تواند جلوی فرد دیگر را بگیرد زیرا ثبت اختراع یک سند است و فرد بر اساس آن سند، مالک آن اختراع است.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی به فرآیند ثبت اختراع اشاره کرد و بیان داشت: در این فرآیند خود فرد مدعی، موسساتی که اختراع را بررسی می کنند، انتخاب می کند اما این باید تغییر کند و لازمه این تغییر آن است که کارشناسان اداره ثبت اختراع به حدی بینش داشته باشند که از توانایی های مراکز علمی و تجربی مطلع باشند تا ارزیابی دقیق توسط آنها انجام شود.

مسئول ارزیابی و کمیته ثبت بین المللی اختراعات ضمن اشاره به اینکه هزینه های ثبت اختراع توسط خود فرد مخترع داده می شود، عنوان کرد: البته در این بین برخی از حمایت های دولتی نیز وجود دارد. به عنوان مثال دانشگاه تهران دفتر ثبت بین المللی اختراع دارد که از فرد مخترع حمایت مالی می کند تا اختراع خود را در جهان ثبت کند و در قبال آن درصدی از مالکیت را دانشگاه دریافت می کند. این موضوع حتی در کارهای تحقیقاتی که دانشگاه های جهان هم انجام می شود، صدق می کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی