گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

قوام الدین تولایی در گفتگو با «روزنه»: تغییر روش زندگی سکته های مغزی را کاهش می دهد

یک متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات معتقد است: تنها روشی که می توانیم از طریق آن شانس سکته های مغزی و قلبی را در افراد جامعه کاهش دهیم تغییر در روش زندگی کردن است.

1397/08/12
|
15:01
|

سید قوام الدین تولایی (متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات، عضو کنگره جراحان اعصاب آمریکا و عضو جامعه جراحان ستون فقرات اروپا) در برنامه "روزنه" رادیو گفت و گو درباره چگونگی ایجاد سکته مغزی و چگونگی تغییر روند افزایشی آن گفت: یکسری از بیماری هایی که امروز نه تنها جامعه ما بلکه همه جوامع پیشرفته و در حال پیشرفت را درگیر می کند سرعت و نحوه زندگی کردن است که مهمترین عوامل تاثیر گذار نیز است. البته صرفا اینکه بگوییم سکته های مغزی نسبت به گذشته رو به افزایش است ممکن است خارج از معیارهای علمی باشد؛ به هر ترتیب امروزه نحوه تشخیص دادن بیماری با توجه به افزایش امکانات و دسترسی به آن در اکثر نقاط کشور مثل دستگاه های ساده ای چون سی تی اسکن میزان شناسایی سکته های مغزی در کشور افزایش پیدا کرده است.

او تاکید کرد: در یک جمله جدا از علل ارثی و ژنتیکی، بد زندگی کردن می تواند سکته مغزی ایجاد کند. کم تحرکی، دیابت، فشار خون و چربی خون همه به نحوی ادامه بد زندگی کردن و الگوی بد زندگی هستند که متاسفانه گریبان گیر جوامع امروزی ما شده اند.

تولایی خاطرنشان کرد: حقیقت این است که سکته های مغزی افرایش یافته ولی اگر همه را در سبد افزایش بگذاریم مقداری سهل انگاری شده که روش های تشخیصی را نیز زیر سوال می برد. به هر حال افزایش جمعیت منجر به افزایش بیماری هایی که در میان جمعیت وجود دارد نیز می شود و سکته مغزی نیز جزو این موارد هست. اگر جمعیتی 30 میلیونی گذشته را با جمعیت 80 میلیونی امروز مقایسه کنید متوجه می شوید که به طبع به همان تعداد که جمعیت افزایش پیدا کرده تعداد بیماران نیز افزایش پیدا کرده است مضاف بر اینکه وسایل تشخیص بیماری نیز بهتر، به روز تر و در دسترس تر شده است.

وی در پایان برای پیشگیری سکته های مغزی گفت: تنها روشی که می توانیم از طریق آن شانس سکته های مغزی و قلبی را در افراد جامعه کم کنیم تغییر در روش زندگی کردن است. ورزش، عدم مصرف دخانیت و الکل، سیگار، کم تر مصرف کردن فست فودها و غذاهای منجمد شده با مواد نگه دارنده کارهای ساده ای هستند که انجامشان می تواند شانس سکته های مغزی را کم می کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی