صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس امنیت غذایی سازمان پدافند غیرعامل گفت: نقش سازمان پدافند غیرعامل و قرارگاه زیستی در امنیت غذایی کشور یک نقش سیاست گذار و راهبردی است و حوزه های اجرایی و عملیاتی، توسط متولیان خاص خودش در دستگاه های اجرایی رصد و پایش می شود.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع نقش پدافند غیرعامل در امنیت غذایی و با حضور دکتر سجاد ایمانی کارشناس امنیت غذایی سازمان پدافند غیرعامل در قرارگاه زیستی کشور به روی آنتن رفت.

سجاد ایمانی در آغاز با بیان اینکه سلامت، در دسترس بودن و پایدار بودن مواد غذایی به عنوان امنیت غذایی در جهان شناخته شده است، عنوان کرد: اساسا کلمه امنیت غذایی را در زمان های بحران استفاده می کنند و نخستین بحران امنیت غذایی در سال 1970 در جهان ایجاد شد اما در سال 1948 در قوانین حقوق بشر از ادبیات امنیت غذایی از آن اسم برده شده بود.

کارشناس امنیت غذایی سازمان پدافند غیرعامل در قرارگاه زیستی کشور اضافه کرد: سازمان پدافند غیرعامل ادبیات امنیت غذایی را با یک ادبیات بومی در کشور مطرح کرد و سه اصل کمیت، کیفیت و هلیت را برای خودش محور قرار داده است. در کمیت به چگونگی پروسه تولید از مزرعه تا سفره را مورد توجه قرار داده است تا بتواند به خودکفایی برسیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه موضوع سلامت مواد غذایی، متولیان متفاوتی در کشور دارد، اظهار کرد: سازمان جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی در حوزه منابع کشاورزی مواد غذایی متولی سلامت هستند. همچنین وزارت بهداشت و نهادها و موسسات وابسته به آن در حوزه سلامت انسانی و مولفه های غذایی، متولی هستند.

ایمانی تصریح کرد: نقش سازمان پدافند غیرعامل و قرارگاه زیستی در امنیت غذایی کشور یک نقش سیاست گذار و راهبردی است و حوزه های اجرایی و عملیاتی، توسط متولیان خاص خودش در دستگاه های اجرایی رصد و پایش می شود؛ به عنوان مثال در وزارت جهاد کشاورزی و یا سازمان دامپزشکی و همچنین وزارت بهداشت اداره کل پدافند غیرعامل وجود دارد. وظیفه این بخش ها، نظارت بر صحت انجام این آزمایشات و رصدها است.

وی درباره سازمان پدافند غیرعامل عنوان کرد: این سازمان به لحاظ سیاست گذاری علاوه بر وظایفی که داشته است، سندی با عنوان سند امنیت غذایی کشور تدوین کرده که پیش نویس آن آماده شده است.

کارشناس امنیت غذایی سازمان پدافند غیرعامل در قرارگاه زیستی کشور به محصولات تراریخته اشاره کرد و بیان داشت: این محصولات از نظر سازمان پدافند غیرعامل یک علم است که هم می تواند فرصت و هم می تواند تهدید زا باشد و آنچه اهمیت دارد، این است که محصولات تراریخته ای که وارد می شوند، باید توسط مردم کشور صادر کننده مورد استفاده قرار گیرد.

مرتبط با این خبر

  • بیانیه گام دوم در برخی از بخش‌ها، غنی تر از قانون اساسی است

  • ایجاد رابطه منطقی بین برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت، شرط اجرایی کردن بیانیه گام دوم

  • اقدامات نخست در اجرایی کردن بیانیه گام دوم انقلاب باید از مجمع تشخیص شروع شود

  • تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در گفت و گوی علمی

  • بازگشت دریاچه ارومیه به وضعیت سابق تنها طی دو سال!

  • بارندگی های اخیر، دریاچه ارومیه را از مرگ نجات داد

  • گفت و گوی علمی از احیای دریاچه ارومیه می گوید

  • راه اندازی صندوق انرژی برای حمایت از استارت آپ های حوزه انرژی

  • فرهنگ سازی، لازمه نهادینه کردن استفاده از انرژی های تجدید پذیر است

  • تمام ارز حاصل از فروش فرآورده های نفتی صرف انرژی های فسیلی می‌شود