گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

رئیس سابق دانشگاه علمی و كاربردی ایران: بورسیه باید به اشخاصی که سبب تحول می شوند اعطا شود

حق پناهی با بیان اینکه بورسیه باید به کسانی اعطا شود که بتوانند با نظام آموزش عالی کشور یک تحول در منطقه ای که تحصیل می کنند به وجود بیاورند، عنوان کرد: بورسیه نباید به فردی اعطا شود که قرار نیست که خروجی داشته باشد.

1397/09/13
|
10:04

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع مشکلات بورسیه های داخل و خارج در دوره دکترا و با حضور دکتر محمد حسین حق پناهی عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران و رئیس سابق دانشگاه علمی و کاربردی ایران روانه آنتن شد.

محمد حسین حق پناهی در آغاز با بیان اینکه تعداد کسانی که برای بورسیه شدن درخواست می دهند، به مراتب بیشتر از موقعیت تعداد افرادی که ظرفیت کالبدی ایجاد شده، است، گفت: برای بورسیه نیاز به یک نوع گزینش است و اساسا این سیاست کشور است که بین افرادی که درخواست بورسیه داده اند و افراد دیگر غربالگری کنیم و طبیعتا به بخش اعظمی از آن ها بورسیه اعطا نمی شود.

وی با اشاره به اینکه در ایران جاذبه ادامه تحصیل در مقاطع بالا منحصر به فرد است، عنوان کرد: دانشجویان در ایران گمان می کنند اگر وقت شان را برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر به ویژه دکترا بگذارند، عنوان شغلی مناسب تری خواهند داشت و اگر این ادامه تحصیل به شکل بورسیه ای باشد شرایط را مناسب تر می بینند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران در ادامه تصریح کرد: مهمترین چالش در زمینه اعطای بورسیه این است که دانشگاه یک حلقه بسته در دور خودش ایجاد کرده است و همان تولیدی را انجام می دهد که در دانشگاه دیگر تولید می شود در حالی که نیاز کشور در مناطق مختلف متفاوت است و در حقیقت آمایش سرزمینی در این زمینه وجود ندارد.

رئیس سابق دانشگاه علمی و کاربردی ایران با بیان اینکه بورسیه باید به کسانی اعطا شود که بتوانند با نظام آموزش عالی کشور یک تحول در منطقه ای که تحصیل می کنند به وجود بیاورند، عنوان کرد: بورسیه نباید به فردی اعطا شود که قرار نیست که خروجی داشته باشد و این به دلیل مدیریت متمرکز وزارت علوم است.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی