گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

استاد دانشكده مهندسی صنایع بیان كرد: دانشجویانی تربیت کردیم که به درد صنعت کشورهای پیشرفته می خورند

مصطفی جعفری گفت: متاسفانه سرمایه ملی خود که دانشجویان هستند را به کشورهای دیگر از جمله آمریکا و کانادا می فرستیم و این یعنی متخصص های زیادی در ایران تربیت کردیم که به درد صنعت کشورهای غربی می خورند اما به درد صنعت کشور خودمان نمی خورند.

1397/09/14
|
08:45

برنامه «گفت وگوی علمی» رادیو گفت و گو ویژه روز دانشجو و با حضور دکتر مصطفی جعفری استاد دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران روانه آنتن شد.

مصطفی جعفری در آغاز با بیان اینکه استفاده از شیوه های علمی در تمام دنیا به عنوان یک راهکار برای حل مشکلات، الزامی است، گفت: علم با نسخه های وارداتی فرق می کند و در حقیقت علم و فناوری باید به روز باشد و نمی توان منتظر ماند تا وارد شوند. در تمام دنیا آنچه وارد می شود باید با مباحث اقتصادی، فرهنگی و بومی شان سنخیت داشته باشد. علم در واقع به معنی شیوه های نوپا و به روز و همچنین پیشرفته و درک نیازهای کشور است.

وی علم را یک سلاح دانست و عنوان کرد: دانشگاه در حکم قلعه، استاد در حکم فرمانده و دانشجو در حکم سربازی است که در این میدان جنگ حضور دارند و با سلاح علم می جنگند. امروز چالش های فراروی دانشجوی زیاد است اما مقدار کمی از آن به خود دانشجو بر می گردد؛ متاسفانه مشکلی به نام زیربنا، زیرساخت و تفکر داریم و حاضر نیستیم این زیر بنا و تفکر که در حال حاضر غالب است را به راحتی تغییر دهیم و اگر پنج دانشگاه برتر کشور را بررسی کنیم، آن ها همان کارهای 15 سال قبل خود را انجام می دهند.

استاد دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت ایران از لزوم ارتباط صنعت و دانشگاه گفت و اظهار کرد: در این ارتباط سه محور دولت، صنعت و دانشگاه وجود دارد و هیچ کدام به تنهایی نمی توانند این ارتباط را شکل دهند اما اگر اینها یک مثلث تشکیل دهند می توانند ارتباط مناسبی را ایجاد کنند. دولت با اقتدار و سرمایه، صنعت با اعتماد و سعه صدر و دانشگاه با تغییر ساختار و سرمایه علمی می توانند فاصله ها را کاهش دهند.

وی در ادامه با بیان اینکه در همه کشورهای دنیا، جهاد علمی تقویت کننده جهاد اقتصادی است، گفت: کشورهایی را دیده ایم که سرمایه دارند مانند کشورهای آفریقایی که بزرگترین الماس های دنیا را دارند اما رشد و پیشرفتی ندارند. بنابراین جهاد علمی تقویت کننده و عامل اصلی جهاد اقتصادی است و میوه آن رفاه جامعه است.

جعفری اشاره کرد: بر اساس آمار صندوق بین المللی پول، دولت کانادا سالانه 18 میلیارد دلار آمریکایی از مابه التفاوت پرداخت به متخصصین ایرانی سود می کند، یعنی سرمایه ملی خود که دانشجویان هستند را به کشورهای دیگر از جمله آمریکا و کانادا می فرستیم و این یعنی متخصص های زیادی در ایران تربیت کردیم که به درد صنعت کشورهای غربی می خورند اما به درد صنعت کشور خودمان نمی خورند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی