صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

استاد دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی امیر کبیر با تاکید بر اینکه باید از دانشجویان برای خدمت به کشور استفاده کرد، گفت: درصد زیادی از دانشجویان دکترا پس از فارغ التحصیلی جز عضو هیئت علمی شدن، شاید نتوانند کار خاص دیگری انجام دهند.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیوگفت و گو با موضوع روز دانشجو و با حضور دکتر اقبال شاکری استاد دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی امیر کبیر روانه آنتن شد.

اقبال شاکری در آغاز با بیان اینکه ویژگی دانشجو حریت، آزادگی و عدالت طلبی است، گفت: دانشجویان موضوعاتی از این حیث را به شدت دنبال می کنند و در طول چهار دهه ای که در دانشگاه حضور دارم، این صفت را به صورت مشترک در بین همه دانشجویان می بینم و این موضوع سبب شده دانشجویان به شدت مطالبه گر باشند و سعی می کنند شرایط را به سمت بهبود ببرند و این موضوعات همیشه استمرار داشته است.

وی افزود: سرعت و چالاکی و چابکی دانشجویان حال حاضر خیلی بیشتر از گذشته است و به مدد رسانه ها و فضای اینترنت اطلاعات به سرعت انتقال پیدا می کند اما در گذشته عمق کارها نیز بیشتر بود زیرا برای طرح یک موضوع باید مطالعات گسترده ای صورت می گرفت. امروز گستردگی فعالیت دانشجویی زیاد شده است یعنی در گروه های عدالت خواه و مبارز تعداد زیادی از دانشجویان را در بر نمی گرفت اما امروز آگاهی بیشتر شده و بنابراین عرصه فعالیت دانشجوها نیز افزایش پیدا کرده است.

استاد دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی امیر کبیر با تاکید بر اینکه باید از دانشجویان برای خدمت به کشور استفاده کرد، گفت: وقتی دانشجوی دکترا در رشته ای مانند عمران و یا رشته های دیگر فارغ التحصیل می شود، طبیعتا باید به کشور خدمت مهمی ارائه دهد اما درصد زیادی از این دانشجویان جز عضو هیئت علمی شدن، شاید نتوانند کار خاص دیگری انجام دهند در حالی که باید کاری کنیم، این افراد جذب محیط علمی شوند و در مرزهای دانش حرکت کنند.

وی تصریح کرد: دانشجویان باید پس از فارغ التحصیلی نیازهای صنعت را بشناسند و آن ها را رفع کنند اما این اتفاق کمتر در کشور رخ می دهد. این موضوع سبب شده دانشگاه های نسل چهار کشور به سمت موضوعات جدید رفته اند و به جای محفوظات و اضافه کردن اطلاعات بسیار زیاد ولی فاقد کارکرد عملی به سمت مهارت رفته اند. متاسفانه در کشور فقط به پزشکی و مهندسی برای ایجاد مهارت در دانشجویان توجه می کنیم و در رشته های دیگر این توجه وجود ندارد در حالی که اگر در این رشته ها نیز توانمندی های کارآفرینی و نوآوری را اعمال کنیم، می توانیم اشتغالزایی زیادی را ایجاد کنیم.

مرتبط با این خبر

  • تبیین بیانیه گام دوم انقلاب از دیدگاه علم و پژوهش

  • مهمترین توصیه بیانیه گام دوم انقلاب، موضوع علم و فناوری است

  • زیربنای ارکان نظام به ویژه اقتصاد، علم و فناوری است

  • بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، یک نقشه جامع و کامل است

  • تحقق بیانیه گام دوم انقلاب نیازمند اداره کشور بر اساس نظرات علمی است

  • تبیین بیانیه گام دوم انقلاب و نقش دانشمندان و دانشگاه‌ها

  • علم آموزی و پژوهش از مهمترین استراتژی های بیانیه گام دوم انقلاب است

  • استقلال، آزادی و معنویت از ارکان اصلی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی هستند

  • بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، نوعی تولید علم جدید برای انقلاب اسلامی است

  • بیانیه گام دوم در برخی از بخش‌ها، غنی تر از قانون اساسی است