گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

مدیر پژوهشگاه علم و صنعت بیان كرد: دانشگاه های کشور نه بر اساس پژوهش بلکه بر اساس آموزش بنا نهاده شده اند

مدیر پژوهشگاه علم و صنعت با بیان اینکه آموزش و پژوهش دو بال علم هستند، گفت: به پژوهش در دانشگاه های ایران باید بهای بیشتری داده شود زیرا دانشگاه های کشور بنا بر آموزش بنا نهاده شده اند.

1397/10/01
|
09:52

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع پژوهش و فناوری در دانشگاه ها و با حضور دکتر منصور سلطانی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مواد و متالوژی و مدیر پژوهشگاه علم و صنعت روانه آنتن شد.

منصور سلطانی در آغاز با بیان اینکه آموزش و پژوهش دو بال علم هستند، گفت: به پژوهش در دانشگاه های ایران باید بهای بیشتری داده شود زیرا دانشگاه های کشور بنا بر آموزش بنا نهاده شده اند اما امروزه به اهمیت این موضوع که باید به ابعاد پژوهشی دانشگاه بیشتر بها داده شود، بیشتر پی برده ایم.

مدیر پژوهشگاه علم و صنعت در ادامه با بیان اینکه نظام آموزش عالی کشور بر مبنای آموزش بنا شد، عنوان کرد: پس از سال ها به این باور رسیدیم که پژوهش و نه آموزش باید نقش اصلی را داشته باشد. در عرصه پژوهش در دانشگاه ها خیلی جوان هستیم و تازه برخی مولفه ها را ارزش گذاری کرده ایم. به عنوان مثال بر انجام پژوهش تاکید کردیم اما خط کش را روی مقالات گذاشتیم و تمرکز زیادی روی این بخش از پژوش گذاشتیم. نتیجه این نگرش آن می شود که تعداد استنادات علمی در سطح جهان خیلی خوب شده است اما حقیقت آن است که این پژوهش ها فقط برای ارائه مقاله است.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی مواد و متالوژی بیان کرد: امروز تاکیدات زیادی صورت گرفته است که روی تاسیس شرکت های دانش بنیان، روی پژوهش های تقاضا محور، تجاری سازی دانش و فناوری و ایجاد پارک های علم و فناوری و انتقال دانش فنی از طریق سرمایه گذاری خارجی تمرکز شود. در حقیقت امروز باید از مرحله علم برای علم عبور کنیم.

وی اضافه کرد: در کشورهای توسعه یافته غیر ممکن است پژوهشی انجام شود و مشتری برای آن نباشد اما در ایران خیلی به این موضوع توجه نمی شود و پژوهش ها عموما برای علم است. راهکار در برنامه ششم توسعه کشور و نقشه جامع علمی کشور وجود دارد.

سلطانی ادامه داد: دستورالعمل هایی که در اسناد بالادستی آمده است باید اجرا شود و برای اجرا شدن باید وزارت علوم به دانشگاه ابلاغ کنند و دانشگاه ها بر اساس پتانسیل هایی که دارند باید خودشان را تنظیم کنند و امروز خوشبختانه در دانشگاه های طراز اول وضعیت خیلی خوب است زیرا اساتید در این دانشگاه در عرصه پژوهش و ایجاد فناوری نقش موثری دارند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی