گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

یك كنش گر اقلیمی بیان كرد: گازهای گلخانه ای سبب کاهش بارش در خاورمیانه و شمال آفریقا شده است

یک کنش گر اقلیمی گفت: گازهای گلخانه ای باعث گرم شدن زمین و درنتیجه تغییرات اقلیمی شده و در نهایت تغییرات اقلیمی نیز باعث تغییر الگوهای بارشی شده است و پیامد آن به صورت کاهش بارش در خاورمیانه و شمال آفریقا نمایان شده است.

1397/10/04
|
12:04

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع نقش انرژی های نو و تجدید پذیر در کاهش گازهای گلخانه ای و با حضور مهندس امید رستمیان مقدم کنش گر اقلیمی به روی آنتن رفت.

امید رستمیان مقدم در آغاز با اشاره به اینکه از دهه ها قبل درباره انتشار گازهای گلخانه ای هشدار داده شده بود، گفت: انتشار گازهای گلخانه ای سبب افزایش گرمای زمین و آب شدن یخ های قطبی و در نهایت افزایش سطح اقیانوس ها می شود. در سال 1965 تعدادی از دانشمندان به رئیس جمهور آمریکا هشدار جدی دادند که با روند فعلی مصرف گازهای گلخانه ای مصرف در آینده به مخاطره می افتد.

وی اضافه کرد: در سال 1992 پیمان کیوتو امضا شد که در آن، کشورهای پیشرفته تعهد دادند به کشورهای در حال توسعه کمک کنند تا مشکل گازهای گلخانه ای را حل کنند که راه حل آن نیز رجوع به انرژی های تجدید پذیر اعلام شد.

این کنش گر اقلیمی در گفتگو با رادیو گفت و گو با تصریح بر اینکه گازهای گلخانه ای موجب گرم شدن و بیابان زایی شده است، عنوان کرد: طبق گزارشی که هیئت بین المللی تغییر اقلیم ارائه داده است، بیابان ها افزایش یافته است و کم بارشی درایران نیز یکی از علل افزایش گازهای گلخانه ای است.

وی درباره اثرات گازهای گلخانه ای بر تغییر اقلیم، اشاره کرد: گازهای گلخانه ای باعث گرم شدن زمین شده است و این گرمایش باعث تغییرات اقلیمی شده و در نهایت تغییرات اقلیمی نیز باعث تغییر الگوهای بارشی شده است و پیامد آن به صورت کاهش بارش در خاورمیانه و شمال آفریقا نمایان شده است.

رستمیان مقدم ادامه داد: این تغییر الگوی بارش به این گونه است که در یک روز بارش شدیدی را در یک منطقه شاهد هستیم و در بقیه طول سال شاید یک بار هم بارش وجود نداشته باشد و این موضوع توسط پژوهشگاه های داخلی و خارجی تائید شده است.

وی تغییر اقلیم به دلیل انتشار گازهای گلخانه ای را یک پدیده جهانی دانست و عنوان کرد: وقتی موضوعی جهانی است، باید تقسیم کار صورت بگیرد تا بتوان مشکلات آن حوزه را تغییر دهیم زیرا اگر فقط ایران گازهای گلخانه ای را کاهش نتیجه زیادی به دنبال نخواهد داشت. البته ما می توانیم در جهت کاهش گازهای گلخانه ای، جنگل های کشور را احیا کنیم و می توانیم با احیای جنگل ها حداقل چهار درصد از گازهای گلخانه ای را کاهش دهیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی