گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

استاد دانشگاه علم و صنعت: پدیده نوآوری لازمه توسعه کارآفرینی در دانشگاه ها است

استاد دانشگاه علم و صنعت اظهار داشت: پدیده نوآوری در دانشگاه ها یک بهبود پیوسته است و صرفا نمی توان در موقعیت یک درس به آن نگاه کرد و اگر به این مهم توجه کنیم، می توانیم انتظار داشته باشیم، کارآفرینی در دانشگاه ها توسعه پیدا کند.

1397/10/24
|
11:01

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع توسعه کارآفرینی در دانشگاه های کشور و با حضور دکتر محمد حق پناهی استاد دانشگاه علم و صنعت به روی آنتن رفت.

محمد حق پناهی در آغاز با بیان اینکه پروژه کارآفرین شدن در دانشگاه با تعریف چند واحد درس تحت عنوان کارآفرینی و 32 ساعت آموزش محقق نمی شود، گفت: به نظر می رسد نسل جدید و خروجی را از دانشگاه ها می خواهیم و دانشگاه های نسل اول و دوم مد نظر نیست بلکه به سراغ دانشگاه های نسل سوم رفته ایم و توقع را بالا برده ایم.

وی تصریح کرد: وزارت علوم باید از دانشگاه های خود فضای جدیدی را در انجام ماموریت ها و رسالت هایشان انتظار داشته باشد. برای توسعه کارآفرینی در دانشگاه ها، باید سیستم آموزشی کشور از یک نگاه انعطاف پذیر برخوردار باشد و مطمئنا اگر چنین توانایی دانشگاه ها پیدا کردند، ایرادات موقعیت سیستم واحد آموزش در دانشگاه ها به راحتی قابل رصد کردن هستند.

استاد دانشگاه علم و صنعت در گفتگو با رادیو گفت و گو تصریح کرد: ارتباط دانشجو باید از همان ابتدا با امکانات دانشگاهی و همچنین موقعیت های کارآفرینی قوی باشد و برای این مهم باید کارآفرینی بخشی از نظام و سیستم زیر مجموعه دانشگاهی باشد.

وی با تاکید بر به روز رسانی رشته ها و افزودن میان رشته ها به دانشگاه ها اظهار کرد: باید دروس جدیدی را به صحنه بیاوریم و حتی برخی از دروس را جایگزین کنیم تا تغییر عمده ای در اساتید و دانشجویان دانشگاهی و همچنین وزارت علوم نسبت به بایسته های دانشگاه ایجاد شود.

حق پناهی تاکید کرد: دانشجو امروز اگر می خواهد کارآفرین باشد باید در تمام حوزه ها اطلاعات داشته باشد یعنی وقتی از دانشگاه فارغ التحصیل شد، باید از حقوق و قوانین مدنی، مدیریت و همچنین کارآفرینی بداند.

وی به نوآوری و اهمیت آن اشاره کرد و اظهار داشت: پدیده نوآوری در دانشگاه ها یک بهبود پیوسته است و صرفا نمی توان در موقعیت یک درس به آن نگاه کرد و اگر به این مهم توجه کنیم، می توانیم انتظار داشته باشیم، کارآفرینی در دانشگاه ها توسعه پیدا کند.

این استاد دانشگاه علم و صنعت همچنین اشاره کرد: اساتید نیز باید خود را به روز کنند و در واقع یکسری بایست ها نیز در اساتید باید ایجاد شود. در حقیقت اساتید باید از بیان مطالب به صورت سنتی خارج شوند تا دروس تبدیل به یک بخش و یافته کارآفرینی شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی