صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس گروه بهداشت آب و فاضلاب وزارت بهداشت گفت: تامین آب ناسالم برای کشاورز می ‌تواند سلامت محصول را به خطر بیاندازد و کیفیت آن را کاهش دهد و در نتیجه تعداد مصرف کنندگان را کم کند و کشاورز ضربه اقتصادی بخورد.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع تامین آب کشاورزی از منظر علمی و با حضور مهندس غلامرضا شقاقی رئیس گروه بهداشت آب و فاضلاب وزارت بهداشت روانه آنتن شد.

مهندس غلامرضا شقاقی در آغاز با تصریح بر اینکه آب کشاورزی یکی از مسائلی است که می تواند سلامت انسان را به خطر بیاندازد، گفت: هم اکنون نیز گاها می شنویم محصولات کشاورزی با آب ناسالم آبیاری می شود و این موضوع باعث به خطر افتادن سلامت انسان ها می شود و مردم هنوز اطمینان ندارند، محصولاتی که توسط کشاورزی تامین می شود از طریق آب سالم تهیه شده است یا خیر.

وی با بیان اینکه مسائل اقتصادی و بهداشتی در حوزه کشاورزی به یکدیگر پیوند خورده اند، عنوان داشت: متاسفانه به دلیل عدم اعمال مدیریت صحیح در کشور خیلی از منابع آب کشاورزی را آلوده کرده ایم. نهرهای تامین آب کشاورزی در تهران با فاضلاب ها آلوده شده است و در خیلی از نقاط دیگر کشور نیز این موضوع وجود دارد و کشاورزی هم مجبور است از این منابع آب برداشت کند و در نتیجه سلامت محصول نیز به خطر می افتد. نکته عجیب این است که خیلی وقت ها با کشاورز برخورد می کنیم در صورتی که او چاره ای ندارد.

رئیس گروه بهداشت آب و فاضلاب وزارت بهداشت در گفتگو با رادیو گفت و گو اظهار داشت: تامین آب ناسالم برای کشاورز می تواند سلامت محصول را به خطر بیاندازد و کیفیت آن را کاهش دهد و در نتیجه تعداد مصرف کنندگان را نیز کم کند که این مسئله سبب می شود، کشاورز نیز ضربه اقتصادی بخورد.

شقاقی از ضرورت مدیریت استراتژیک در حوزه کشاورزی گفت و اظهار داشت: در خیلی از سندها از جمله سند ملی آب به این موضوع توجه نمی شود یعنی خیلی خوب وضعیت موجود را شناسنایی نمی کنیم و راه های مناسب را هم پیش بینی نمی کنیم و در نتیجه سندی را تهیه می کنیم که عملا بدون استفاده است و پس از اینکه عمر سند گذشت مجبور هستیم دوباره یک سند جدید تهیه کنیم که باز هم شاهد این دور باطل خواهیم بود.

مرتبط با این خبر

  • امنیت غذایی باید بر اساس محدودیت های آبی کشور تعریف شود

  • مشکلات مدیریتی بر منابع آب، باعث ایجاد مشکل در تامین غذا در آینده خواهد شد

  • بخشی نگری در حوزه آب، باعث ایجاد مشکلات زیادی می شود

  • نزدیک به 70 درصد مشکلات آبی کشور به مسائل مدیریتی مربوط می شود

  • نبود آمایش سرزمینی باعث ایجاد بحران آب شده است

  • ادامه رویه فعلی در مدیریت و مصرف آب، باعث خشکسالی بیشتر خواهد شد

  • سهم زیادی آب های زیر زمینی، معضل کنونی بخش کشاورزی است

  • سند ملی آب با شرایط امروز سازگار نیست و نیاز به بازبینی دارد

  • شیرین سازی آب دریا برای کشاورزی، هزینه های زیادی دارد