گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

قائم مقام صندوق رفاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: سازمان‌های حمایتی می‌توانند در تخصیص اعتبار دانشگاه ها به دولت کمک کنند

قائم مقام صندوق رفاه وزارت علوم،تحقیقات و فناوری گفت:می توان سازمان های حمایتی را نیز وارد گود بخش دولت کنیم تا بتوانیم از قبال اعتباراتی که این سازمان های خصوصی می توانند برای دانشگاه ها در نظر بگیرند، به بودجه دانشگاه های کشور اضافه کنیم.

1397/12/12
|
12:45
|

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع بودجه دانشگاه ها در سال 98 و با حضور دکتر عباس قنبری عدیوی قائم مقام صندوق رفاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به روی آنتن رفت.

عباس قنبری عدیوی در آغاز درباره وضعیت فعلی دانشگاه ها و دانشجویان کشور گفت: در ایران جمعیتی بالغ بر چهار میلیون و 100 هزار نفر دانشجو در بیش از دو هزار و 600 مرکز آموزشی مختلف از جمله دانشگاه های دولتی و غیر دولتی و همچنین غیر انتفاعی داریم.

وی با بیان اینکه هر دانشگاه نیازهای خودش را دارد، اظهار داشت: دانشگاه تهران حدود 50 هزار دانشجو دارد و یک دانشگاه در شهری کمتر برخوردار، کمتر از 500 نفر دانشجو دارد؛ بنابراین نیازهای آنها در حوزه های آموزشی، آزمایشگاهی و پژوهشی متفاوت است که بر اساس شرایط اقلیمی و جغرافیای انسانی و همچنین سطح فرهنگ، بودجه متفاوتی به آنها تعلق می گیرد.

قائم مقام صندوق رفاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در عین حال خاطرنشان کرد: یکسری از ضرورت ها و نیازها بایسته و همیشگی است مانند اسکان، غذا، ایاب و ذهاب، کلاس درس و مواردی از این دست که برای همه دانشگاه ها باید وجود داشته باشد.

وی افزود: متناسب با گران شدن اقلام مورد نیاز دانشگاه ها در بخش های مختلف، اضافه شدن 20 درصد به بودجه دانشگاه ها متناسب با تورم جامعه است که آن هم باید با منابع و مصارف کشور پیوند بخورد. در حال حاضر منابع کشور مبتنی بر نفت و بخش های جزئی تری مانند مالیات است. البته همه درآمدهای مالیاتی در سال تحقق پیدا نمی کند.

قنبری عدیوی همچنین بیان کرد: در بودجه ریزی می توان دانشگاه ها را بر اساس رشته ها و نیازمندی های دانشگاه و همچنین به نسبت سرانه دانشجویی عمومی و تخصصی در مقاطع مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در نظر گرفت. از طرف دیگر می توان سازمان های حمایتی را نیز وارد گود بخش دولت کنیم تا بتوانیم از قبال اعتباراتی که این سازمان های خصوصی می توانند برای دانشگاه ها در نظر بگیرند، به بودجه دانشگاه های کشور اضافه کنیم زیرا اساسا نباید همیشه دست و نگاه دانشگاه ها به سمت بودجه های دولتی باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی