گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

استاد دانشكده مواد دانشگاه علم و صنعت ایران: باید در فعالیت‌های تحقیقاتی تیمی، مزیت نسبی کشور را در نظر بگیریم

استاد دانشکده مواد دانشگاه علم و صنعت ایران با تاکید بر اینکه باید فعالیت های گروهی تحقیقاتی را تشویق کنیم، اظهار داشت: مهم این است در فعالیت های تحقیقاتی، مزیت نسبی کشور که نفت و گاز است، را در نظر بگیریم و برای آن استراتژی داشته باشیم.

1397/12/22
|
12:22

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع ضرورت تشکیل تیم های تحقیقات جمعی در دانشگاه ها و با حضور دکتر منصور سلطانیه استاد دانشکده مواد دانشگاه علم و صنعت ایران به روی آنتن رفت.

منصور سلطانیه در آغاز با بیان اینکه هر کشوری در امر پژوهش باید مزیت نسبی کشورش را در نظر بگیرد، گفت: کشورها بر اساس مزیت نسبی خودشان، استراتژی را برای تحقیقات خود تعیین می کنند. به عنوان مثال صنعت نفت و گاز در ایران مزیت نسبی محسوب می شود و بنابراین یکی از اصلی ترین استراتژی های کشور باید در این زمینه طرح ریزی شود.

وی اضافه کرد: بدنه ای که باید در امر پژوهش شرکت کند، از دانشگاه ها است اما در حال حاضر روند کار به این گونه است که تعداد زیادی از دانشجویان ارشد و دکترا را به اساتید در دانشگاه ها معرفی می کنیم و اساتید نیز باید برای هر کدام از این افراد، یک پروژه تعریف کنند.

وی همچنین درباره دیگر مشکلات در حوزه کارهای تحقیقاتی در ایران اظهار داشت: برخی از اساتید در حالی که باید روی یک کار پژوهشی متمرکز شده باشند، اما چند کار پژوهشی و تحقیقاتی برای خودشان تعریف کرده اند که این یک آفت است. دانشگاه ها برای اینکه این مسئله را سر و سامان دهند و فعالیت های گروهی را شکل بدهند، از طریق وزارت علوم مسائلی را به اساتید دیکته می کنند، هر چند این مسائل و سیاست ها درست است. به عنوان مثال دانشگاه ها قطب های علمی را تعریف می کنند که کار حساب شده ای محسوب می شود. در این سیاست، تعدادی از اساتید را از دانشگاه های مختلف، دور هم جمع می کنند، کارهای تحقیقاتی انجام می دهند.

استاد دانشکده مواد دانشگاه علم و صنعت ایران در گفتگو با رادیو گفت و گو اشاره کرد: در دانشگاه علم و صنعت به این نتیجه رسیدیم به جز قطب های علمی، قطب های صنعتی نیز داشته باشیم یعنی افرادی که در حوزه صنعت شاخص هستند، دور هم جمع کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید فعالیت های گروهی تحقیقاتی را تشویق کنیم، اظهار داشت: مهم این است در فعالیت های تحقیقاتی، مزیت نسبی کشور که نفت و گاز است، را در نظر بگیریم و برای آن استراتژی داشته باشیم. ممکن است هر تحقیقی منجر به نتیجه علمی اعم از مقاله و پژوهش شود، اما این موضوع در جهت صلاح کشور نیست بلکه صلاح کشور آن است که در جهت معضلات و مشکلات، کارهای پژوهشی را شکل دهیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی