صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

خان محمدی با تاکید بر ضرورت کوچک سازی دولت در بخش کشاورزی، گفت: اگر واسپاری توسط دولت انجام شود، دیگر نگران بیکاری این همه تحصیلکرده بخش کشاورزی نخواهیم بود زیرا بخش خصوصی از ظرفیت تحصیلکرده‌های این بخش، حداکثر استفاده را می‌کند.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع ضرورت کوچک سازی بدنه دولت در بخش کشاورزی و با حضور مهندس علی خان محمدی دبیر کل بنیاد گندمکاران ایران به روی آنتن رفت.

علی خان محمدی در آغاز با بیان اینکه در تمام دنیا به این نتیجه رسیده اند که دولت ها باید به بخش های خصوصی و تشکل های مختص کشاورزی و یا صنعت کارسپاری کنند تا برنامه ریزی و تولید انجام شود، گفت: در ایران نیز تشکل ها به وجود آمده اند اما دولت نباید اقدام به تشکل سازی کند، بلکه باید اختیارات را به این تشکل ها بدهد. وقتی تشکلی به وجود می آید و دولت بخشی از اختیارات را واگذاری می کند، باید فقط نقش نظارت و هدایت را داشته باشد و بگذارد، آن تشکل فعالیت خود را انجام دهد.

وی با ذکر نمونه ای ادامه داد: دولت می تواند به بنیاد گندم اعلام کند، بر اساس جمعیت و شرایط کشور، در سال آینده به 16 میلیون تن گندم نیاز دارم و در این راستا بذر مورد نیاز و نحوه خرید آن را به تشکل بسپارد. تشکل نیز بر اساس نیاز دولت، سازماندهی و برنامه ریزی می کند. تشکل چون بخش خصوصی محسوب می شود، برای تامین نیاز خاک مناسب، از آزمایشگاه های علمی استفاده می کند تا خاک مناسب را شناسایی کند.

دبیر کل بنیاد گندمکاران ایران در گفتگو با رادیو گفت و گو با تاکید بر ضرورت کوچک سازی دولت در بخش کشاورزی، عنوان کرد: اگر این مهم یعنی واسپاری توسط دولت انجام شود، دیگر نگران بیکاری این همه تحصیلکرده بخش کشاورزی نخواهیم بود زیرا بخش خصوصی از ظرفیت تحصیلکرده های این بخش، حداکثر استفاده را می کند. بخش خصوصی نمی خواهد شکست بخورد زیرا تمام سرمایه و اعتبارش وسط است و به همین دلیل برای همه بخش ها و ظرفیت ها استفاده می کند تا تعهد خود را اجرا کند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در ایران بخش بازرگانی از سوی دولت اقدام به خرید گندم آن هم از بودجه دولتی می کند، اظهار داشت: اگر بدنه دولت در بخش کشاورزی کوچک شود و فقط نظارت کند و امکانات و تسهیلات را آزاد کند و در اختیار بخش خصوصی بگذارد، هم دولت از چالش های این بخش خلاص می شود و هم مصرف کننده می تواند، نیاز خودش را به قیمت تعادلی تامین کند و هم اینکه بخش خصوصی با پایداری تولید، می تواند فعالیت خودش را تضمین کند.

مرتبط با این خبر

  • نظام های لازم برای اداره بخش کشاورزی به درستی طراحی نشده اند