گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

رئیس انجمن علمی انرژی های بادی: تمام ارز حاصل از فروش فرآورده های نفتی صرف انرژی های فسیلی می‌شود

اورعی گفت: در سال جاری قرار است 30میلیارد دلار انرژی فسیلی به نیروگاه‌های کشور بدهیم تا برق تولید کنند و هیچ هزینه‌ای هم نمی‌گیریم و این در حالی است که ارز آوری حاصل از فروش کل فرآورده های نفتی کشور نیز همین مقدار است.

1398/02/24
|
14:45

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفتگو با موضوع انرژی های تجدید پذیر و با حضور هاشم اورعی استاد برق دانشگاه صنعتی شریف و رئیس انجمن علمی انرژی های بادی به روی آنتن رفت.

هاشم اورعی در آغاز با بیان اینکه نگاه به انرژی باید درازمدت باشد، گفت: تعداد زیادی موسسات بین المللی معتبر وجود دارند که برای 40 سال آینده در حوزه انرژی، وضعیت جهان را بررسی می کنند. در یکی از گزارشات این موسسات، وضعیت انرژی جهان را تا سال 2050 میلادی بررسی کرده است و قرار است در این 30 سال سه اتفاق بیافتد که بسیار مهم است.

وی بیان کرد: نخست آنکه عمق نفوذ برق در انرژی رو به افزایش است به طوری که تا سال 2050 حدود 45 درصد از کل انرژی مصرفی جهان انرژی الکتریکی خواهد بود. اتفاق دوم کربن زدایی است و انتظار می رود تا سال 2050 بدون وقفه به سمت کاهش ایجاد آلایندگی در فرایند تولید و مصرف انرژی برویم.

استاد برق دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به سومین رویداد مهم عنوان کرد: سومین اتفاق مهم در این 30 سال نیز افزایش قابل توجه سهم انرژی تجدید پذیر از انرژی الکتریکی است به طوری که تا سال 2050 قرار است دو سوم از کل برق مصرفی جهان توسط منابع تجدید پذیر تامین شود.

وی با اشاره به اینکه در کشورهای توسعه یافته برای رسیدن به اهداف شان در حوزه انرژی های تجدید پذیر، سیاست انرژی دارند، تصریح کرد: متاسفانه در ایران چیزی به عنوان سیاست انرژی نداریم. مسئله اصلی اقتصاد انرژی است یعنی مادامی که حداقل هزار تا دو هزار تومان پول این کشور را صرف کنیم و یک کیلو بایت ساعت انرژی الکتریکی تولید و به مردم 80 تومان بفروشیم، نمی توانیم به سمت تولید انرژی های تجدید پذیر حرکت کنیم.

رئیس انجمن علمی انرژی های بادی در گفتگو با رادیو گفت و گو بیان داشت: در سال جاری قرار است 30 میلیارد دلار انرژی فسیلی به نیروگاه های کشور بدهیم تا برق تولید کنند و هیچ هزینه ای هم نمی گیریم و این در حالی است که ارز آوری حاصل از فروش کل فرآورده های نفتی کشور نیز همین مقدار است یعنی داریم تمام فروش نفت کشور را برای تولید برقی مصرف می کنیم که بیشتر آن توسط مردم و نیروگاه ها تلف می شود.

وی با اشاره به اینکه سهم انرژی های تجدید پذیر در ایران کمتر از یک درصد است، عنوان کرد: 20 سال است در کشور از انرژی های تجدید پذیر حرف می زنیم اما نتیجه بسیار بد است. این موضوع به سیستم دولتی بر می گردد و متاسفانه اقتصاد کشور یک اقتصاد تماما دولتی است و این مدیران هیچ تخصصی در خلق پول و ثروت ندارند و تخصص آنها در خرج پول و ثروت است.

اورعی متذکر شد: بنابراین موضوع انرژی های تجدید پذیر مشکلی ندارند بلکه مشکل خود ما هستیم که نسبت به این موضوعات بی توجه هستیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی