صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

دبیر ستاد انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره ضروریات همه گیر شدن استفاده از انرژی های تجدید پذیر بیان داشت: باید در گام نخست فرهنگ سازی شود و تا این اقدام انجام نشود، نمی توانیم استفاده از انرژی های تجدید پذیر را نهادینه کنیم.

برنامه «گفتگوی علمی» رادیو گفت وگو با موضوع فعالیت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حمایت از استارت آپ های حوزه انرژی با حضور کامبیز مهدی زاده، مشاور و دبیر ستاد انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به روی آنتن رفت.

کامبیز مهدی زاده در آغاز درباره ستاد انرژی معاونت علمی گفت: همانطور که از نام این ستاد مشخص است، این ستاد در حوزه انرژی به ویژه انرژی های تجذید پذیر فعالیت می کند که از چهار معاونت برق و نیرو، معاونت بهره وری انرژی و محیط زیست، معاونت انرژی های تجدید پذیر و معاونت برق، نفت و گاز تشکیل شده است.

وی اضافه کرد: در هر حوزه کارهای خوبی نیز درسال های اخیر به ویژه در حوزه مسائل زیست محیطی و انرژی های تجدید پذیر انجام شده است. ایران کشوری مستعد در حوزه انرژی های تجدید پذیر است به طوری که گرم ترین نقطه دنیا را در ایران داریم. همچنین بادهای سیستان را نیز در این حوزه در ایران داریم که همه این موارد نعمت های بزرگی است که البته باید نگاه ویژه ای به این ظرفیت ها داشت. در قسمت های مرکزی کشور، پتانسیل بالایی برای استفاده از انرژی های خورشیدی وجود دارد.

مشاور و دبیر ستاد انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه با تاکید بر اینکه باید به سمتی حرکت کنیم که دشمنان وقتی روی ضعف های ما دست می گذارند از موهبت های خدادادی در حوزه انرژی های تجدید پذیر برای جبران آنها استفاده کنیم، اظهار داشت: این مهم همان چیزی است که در بیانیه گام دوم انقلاب مورد تاکید قرار گرفت یعنی دور شدن از اقتصاد نفتی و باید در عمل این اقدام را انجام دهیم که شدنی هم است بخصوص آنکه بسیاری از کشورهای اطراف ما، شهر انرژی ساخته اند.

مهدی زاده به محدودیت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه کاربردی کردن انرژی های تجدید پذیر در زندگی مردم اشاره و تصریح کرد: این معاونت نمی تواند در حوزه اجرا وارد شود زیرا وظیفه معاونت علمی، تسهیل گری است تا فناوری های حوزه انرژی های تجدید پذیر وارد بازار شود.

مشاور و دبیر ستاد انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره ضروریات همه گیر شدن استفاده از انرژی های تجدید پذیر بیان داشت: باید در گام نخست فرهنگ سازی شود و تا این اقدام انجام نشود، نمی توانیم استفاده از انرژی های تجدید پذیر را نهادینه کنیم و در این راستا رسانه ها وظیفه مهمی دارند. دولت در همین خصوص مدتی پیش مصوبه ای داشت و سازمان ها را موظف کرد که از انرژی های خورشیدی استفاده کنند اما اگر واکاوی کنیم که چند سازمان و وزارت خانه این اقدام را انجام داده اند، متوجه می شویم اقدام زیادی صورت نگرفته است و فقط خود معاونت علمی این اقدام را انجام داده است.

مرتبط با این خبر

  • ایجاد رابطه منطقی بین برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت، شرط اجرایی کردن بیانیه گام دوم

  • اقدامات نخست در اجرایی کردن بیانیه گام دوم انقلاب باید از مجمع تشخیص شروع شود

  • تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در گفت و گوی علمی

  • بازگشت دریاچه ارومیه به وضعیت سابق تنها طی دو سال!

  • بارندگی های اخیر، دریاچه ارومیه را از مرگ نجات داد

  • گفت و گوی علمی از احیای دریاچه ارومیه می گوید

  • راه اندازی صندوق انرژی برای حمایت از استارت آپ های حوزه انرژی

  • تمام ارز حاصل از فروش فرآورده های نفتی صرف انرژی های فسیلی می‌شود

  • تنها 1.1 درصد از انرژی های مصرفی کشور انرژی تجدید پذیر هستند

  • کاهش هزینه ها و آلودگی هوا از دلایل عمده گرایش به انرژی های تجدیدپذیر