صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

معاون نفت و گاز ستاد انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه صندوق انرژی ذیل ستاد توسعه انرژی ایجاد شده است، اظهار داشت: با راه اندازی صندوق، استارت آپ ها می توانند از خدمات آن در جهت کمک های مالی بهره مند شوند.

برنامه «گفتگوی علمی» رادیو گفت وگو با موضوع فعالیت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حمایت از استارت آپ های حوزه انرژی با حضور داوود حبیبی کیا، معاون نفت و گاز ستاد انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به روی آنتن رفت.

داوود حبیبی کیا در آغاز با بیان اینکه وظیفه معاونت علمی ریاست جمهوری حمایت از طرح های اصطلاحا لبه دانشجویی است، گفت: مطالعات لبه دانشجویی از ریسک بالایی برخوردار است و در نتیجه سرمایه گذاران خصوصی به این حوزه ورود پیدا نمی کنند و در نتیجه این گونه طرح ها تا زمانی که به «پروتوتایپ» اولیه برسد و طرح آن استارت آپ، یک خروجی مشخص داشته باشد، از طرف معاونت حمایت می شود.

وی اشاره کرد: قبلا به صورت مستقیم، در صورت تائید طرح ها توسط کارشناسان ستادهای مختلف، استارت آپ ها از بودجه ای که خود معاونت داشت، استفاده می کردند و به این شکل، معاونت از این طرح ها حمایت می کرد تا به مرحله ای برسد که اعتماد سرمایه گذار را جلب کند. بعد از اینکه در تامین بودجه برخی از استارت آپ ها به مشکلاتی برخورد کردیم، ساز و کاری پیش بینی شد که به عنوان ایجاد یکسری صندوق هایی ذیل معاونت و بخصوص ستادها بود که این صندوق ها بتوانند حمایت لازم را از این طرح ها و شرکت های استارت آپی انجام دهند.

معاون نفت و گاز ستاد انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه صندوق انرژی ذیل ستاد توسعه انرژی ایجاد شد، اظهار داشت: با راه اندازی صندوق، اقدامات اولیه برای رایزنی با بخش های دولتی و خصوصی برای مشارکت در این صندوق صورت گرفت. با رایزنی هایی که انجام شد، کارها تا حدود زیادی پیش رفته است و معاونت علمی منتظر پاسخ این نهادها است تا استارت آپ ها بتوانند از خدمات این صندوق بهره مند شوند.

وی درباره دیگر اقدامات معاونت علمی در حمایت از استارت آپ های حوزه انرژی اظهار داشت: برنامه ایجاد شتاب دهنده تخصصی را در دستور کار قرار دادیم که از جمله شتاب دهنده تخصصی بهینه سازی مصرف است که رایزنی های لازم با یکی از شتاب دهنده های خصوصی انجام شده است. ایجاد فضا برای استقرار شتاب دهنده و استارت آپ هایی که تحت حمایت شتاب دهنده قرار می گیرد، در حال تکمیل است و در مرحله عقد قرار داد هستیم تا با این اقدامات حمایت از استارت آپ ها توسط شتاب دهنده بهینه سازی انرژی صورت گیرد.

مرتبط با این خبر

  • ایجاد رابطه منطقی بین برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت، شرط اجرایی کردن بیانیه گام دوم

  • اقدامات نخست در اجرایی کردن بیانیه گام دوم انقلاب باید از مجمع تشخیص شروع شود

  • تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در گفت و گوی علمی

  • بازگشت دریاچه ارومیه به وضعیت سابق تنها طی دو سال!

  • بارندگی های اخیر، دریاچه ارومیه را از مرگ نجات داد

  • گفت و گوی علمی از احیای دریاچه ارومیه می گوید

  • فرهنگ سازی، لازمه نهادینه کردن استفاده از انرژی های تجدید پذیر است

  • تمام ارز حاصل از فروش فرآورده های نفتی صرف انرژی های فسیلی می‌شود

  • تنها 1.1 درصد از انرژی های مصرفی کشور انرژی تجدید پذیر هستند

  • کاهش هزینه ها و آلودگی هوا از دلایل عمده گرایش به انرژی های تجدیدپذیر