صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

یک استاد دانشگاه با تصریح بر اینکه وضعیت دریاچه ارومیه خوب است، گفت: البته هنوز با میزان نرمال فاصله دارد اما سطح آب به اندازه کافی بالا آمده و با بارندگی هایی که رخ داد، دریاچه ارومیه از مرگ نجات پیدا کرد.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع دریاچه ارومیه و با حضور دکتر محمد رضا اسپهبد دکترای تخصصی زمین شناسی هسته ای، استاد دانشگاه و مشاور ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به روی آنتن رفت.

محمد رضا اسپهبد در آغاز با تصریح بر اینکه وضعیت دریاچه ارومیه در حال حاضر خوب است، گفت: البته هنوز با میزان نرمال فاصله دارد اما سطح آب به اندازه کافی بالا آمده و با تغییرات اقلیمی که ایجاد شد و بارندگی هایی که رخ داد، دریاچه ارومیه از مرگ نجات پیدا کرد و این موضوع خط بطلانی کشید بر عقیده افرادی که معتقد بودند این دریاچه به پایان عمرش رسیده است و باید از نمک و رسوبات آن استفاده شود.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که وضعیت دریاچه ارومیه ماندگار است یا خیر، اظهار داشت: سطح دریاچه ارومیه حدود یک متر و 20 سانتی متر بالا آمده است و به همین جهت معتقد هستم دریاچه نجات پیدا کرده است اما همچنان این کافی نیست یعنی مسئولین باید بسیار هوشیار باشند و برای حفظ میزان آبی که در دریاچه ارومیه موجود است برنامه ریزی داشته باشیم.

دکترای تخصصی زمین شناسی هسته ای از احیای دریاچه ارومیه گفت و اشاره کرد: شاهد هستیم با این تغییرات، فلامینگوهایی که سال ها از دریاچه رفته بودند، برگشتند و امروز حتی می توان قایقرانی کرد. اما اگر بخواهیم مجدد به افرادی سودجو اجازه دهیم که از آب دریاچه برای مصارف شخصی خودشان استفاده کنند، احتمال کم آبی دوباره این دریاچه وجود دارد.

مشاور ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با رادیو گفت و گو تاکید کرد: نباید اجازه دهیم در آن منطقه چاه حفر شود زیرا در این چند سال، چاه هایی را در آن منطقه حفر کردند که باعث شده، منابع آب های زیرزمینی آن منطقه به خطر بیافتد.

وی افزود: در حوزه آب های زیر زمینی پدیده ای به نام صفحه جدا کننده آب شیرین از شور وجود دارد که با حفر چاه های غیر مجاز، این پدیده به طور کامل از بین رفته بود و همه منابع آبی، شور شده بودند. با بارش هایی که رخ داده است، مجددا شاهد تشکیل این پدیده هستیم و آب شیرین به وجود آمده است و باید این پدیده حفظ شود.

اسپهبد با انتقاد از خاک ریزی که در دریاچه ارومیه صورت گرفت، اظهار داشت: چند سال پیش با احداث پل موجود در دریاچه، باعث مرگ برخی از موجودات آبی در این دریاچه شدیم و این یک اشتباه مطلق بود.

مرتبط با این خبر

  • بیانیه گام دوم در برخی از بخش‌ها، غنی تر از قانون اساسی است

  • ایجاد رابطه منطقی بین برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت، شرط اجرایی کردن بیانیه گام دوم

  • اقدامات نخست در اجرایی کردن بیانیه گام دوم انقلاب باید از مجمع تشخیص شروع شود

  • تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در گفت و گوی علمی

  • بازگشت دریاچه ارومیه به وضعیت سابق تنها طی دو سال!

  • گفت و گوی علمی از احیای دریاچه ارومیه می گوید

  • راه اندازی صندوق انرژی برای حمایت از استارت آپ های حوزه انرژی

  • فرهنگ سازی، لازمه نهادینه کردن استفاده از انرژی های تجدید پذیر است

  • تمام ارز حاصل از فروش فرآورده های نفتی صرف انرژی های فسیلی می‌شود

  • تنها 1.1 درصد از انرژی های مصرفی کشور انرژی تجدید پذیر هستند