صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

دبیر ستاد انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد: با لایروبی دریاچه ارومیه و دیگر اقدامات باید همچنان به احیای دریاچه اهتمام داشته باشیم. زیرا طی دو سال با تبخیری که صورت می گیرد، مجددا به شرایط سابق باز خواهد گشت.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع دریاچه ارومیه و با حضور دکتر کامبیز مهدی زاده مشاور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور و دبیر ستاد انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به روی آنتن رفت.

کامبیز مهدی زاده در آغاز با اشاره به پل ارتباطی که بر روی دریاچه ارومیه احداث شده است، گفت: اگر قرار است دستکاری نیز در طبیعت صورت گیرد، باید سازگار با مسائل زیست محیطی باشد و همه جوانب و عواقب آن سنجیده شود نه اینکه پروژه ای را احداث کنیم و تازه به مسائل زیست محیطی آن فکر کنیم. به همین دلیل شاهد بودیم وضعیت دریاچه ارومیه در سالیان اخیر نامناسب بود.

وی درباره شرایط فعلی دریاچه ارومیه اظهار داشت: در فروردین امسال تراز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته 60 سانتی متر بیشتر شده است و عمق متوسط آب در دریاچه 130 سانتی متر است و تراز آن هزار و 271.35 سانتی متر است. این شرایط یک پیام مهم به ما می رساند که اگر دو سال غفلت کنیم با توجه به تبخیر 80 سانتی متر سالیانه، به شرایط سال 93 باز می گردیم. بنابراین طرح های احیا باید ادامه پیدا کند.

مشاور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با رادیو گفت و گو تاکید کرد: با لایروبی دریاچه ارومیه و دیگر اقدامات باید همچنان به احیای دریاچه اهتمام داشته باشیم. اینکه بگوییم با بارش باران و موهبت الهی، دریاچه احیا شده است، اشتباه است زیرا در طی دو سال با تبخیری که صورت می گیرد، مجددا به شرایط سابق باز خواهد گشت.

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه ریزی ها قرار بود احیای کامل دریاچه ارومیه سال 1406 محقق شود، عنوان کرد: با احیای کامل دریاچه به تراز هزار 274.1 می رسیم. در سال 73 وسعت دریاچه ارومیه پنج هزار و 300 کیلومتر مربع بود که بهترین شرایط را در صد سال گذشته داشت. امروز وسعت دریاچه ارومیه چهار هزار و 330 کیلومتر است و بیش از هزار کیلومتر با نقطه امیدی که قرار بود به آن دست یابیم، فاصله داریم.

دبیر ستاد انرژی معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به برخی نظرات که نسبت به احیای دریاچه ارومیه اظهار نا امیدی می کردند، گفت: این کارشناسان معتقد بودند آب ریختن به دریاچه خیانت است و حتی ریاست اسبق سازمان زمین شناسی نیز گفته بود از نظر زمین شناسی بستر دریاچه ارومیه قابل احیا نیست. معتقد هستم خیانت بیان این حرف ها است زیرا همه را نسبت به احیای دریاچه نا امید می کردند.

مرتبط با این خبر

  • ایجاد رابطه منطقی بین برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت، شرط اجرایی کردن بیانیه گام دوم

  • اقدامات نخست در اجرایی کردن بیانیه گام دوم انقلاب باید از مجمع تشخیص شروع شود

  • تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در گفت و گوی علمی

  • بارندگی های اخیر، دریاچه ارومیه را از مرگ نجات داد

  • گفت و گوی علمی از احیای دریاچه ارومیه می گوید

  • راه اندازی صندوق انرژی برای حمایت از استارت آپ های حوزه انرژی

  • فرهنگ سازی، لازمه نهادینه کردن استفاده از انرژی های تجدید پذیر است

  • تمام ارز حاصل از فروش فرآورده های نفتی صرف انرژی های فسیلی می‌شود

  • تنها 1.1 درصد از انرژی های مصرفی کشور انرژی تجدید پذیر هستند

  • کاهش هزینه ها و آلودگی هوا از دلایل عمده گرایش به انرژی های تجدیدپذیر