صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اقتصاد پویا در گرو دانشگاه پویا است، اظهار کرد: برای رسیدن به چنین دانشگاهی نیاز به آمایش آموزش عالی داریم تا هر منطقه از کشور بر اساس نیازهای خود علم تولید کند.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع آمایش آموزش عالی و تجدید نظر در رشته ها و درس های آموزش عالی و با حضور حمیدرضا امیری نیا مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به روی آنتن رفت.

حمیدرضا امیری نیا در آغاز با بیان اینکه در چارچوب مسائل مختلف، شاهد یک دوره گذار هستیم، تاکید کرد: بازنگری در رشته های دانشگاهی یک ضرورت است. متاسفانه یکسری باورها و رویکردهای اشتباه را از گذشته در حوزه دانشگاهی داشته ایم مانند حذف عنوان لیسانس و فوق لیسانس و به کارگیری عناوین کارشناسی و کارشناسی ارشد که باعث ایجاد یک باور غلط در فارغ التحصیلان دانشگاهی می شود.

وی تصریح کرد: مسئله مهارت در فارغ التحصیلان دانشگاه ها اهمیت بسیار زیادی دارد و مهارت نیز جز با تجربه و زمان حاصل نمی شود و بنابراین نمی توان به یک فرد عنوان کارشناس اطلاق کرد. این انتظار از جامعه دانشگاهی می رود که خودشان با یک نگاه علمی به این مسئله بنگرند.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در گفتگو با رادیو گفت و گو نوع رویکرد جامعه دانشگاهی به موضوعات را مهمترین مسئله حوزه آموزش عالی دانست و عنوان کرد: خانواده بزرگ آموزش عالی چه در حوزه وزارت علوم و چه در حوزه وزارت بهداشت باید رویکرد بهینه نسبت به مسائل داشته باشد.

وی از ضرورت تلفیق علم دانشگاهی با حوزه های مختلف گفت و اظهار داشت: ایران رتبه 17 اقتصاد دنیا را در اختیار دارد اما این اقتصاد با علم تلاقی ایجاد نکرده است تا بتوانیم در حوزه تولید فناوری و نوآوری نیز موفق باشیم در حالی که در تولید علم شرایط خوبی داریم اما از این علم برای خلق ثروت و رفاه اجتماعی و همچنین اقتدار فرهنگی و توسعه اقتصاد کشور استفاده نمی کنیم. این مسئله سبب شده همچنان از نفت به عنوان عامل اصلی اقتصاد استفاده کنیم.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه اقتصاد پویا در گرو دانشگاه پویا است، اظهار کرد: برای رسیدن به چنین دانشگاهی نیاز به آمایش آموزش عالی داریم تا هر منطقه از کشور بر اساس نیازهای خود علم تولید کند.

حمیدرضا امیری نیا افزود: اگر اقتصاد کشور پویا باشد، نشان از دانشگاه پیشرو خواهد بود یعنی دانشگاه ها بنیانی را می سازند که پایه اقتصادی را مستحکم و بر اساس نیروی انسانی بنا می کنند اما الان با نقطه مطلوب فاصله داریم هر چند در حال حاضر جایگاه بدی هم نداریم زیرا ظرفیت های خوبی در کشور وجود دارد.

مرتبط با این خبر

  • تمدن سازی و پیشرفت یک کشور از طریق علوم انسانی میسر است

  • علوم انسانی می تواند موانع صنعت را حذف کند

  • راهبری بهینه وحکمرانی صحیح علم و پژوهش،حلقه اتصال علوم انسانی وصنعت

  • عدم تحقیق دانشمندان، ریشه نبود ارتباط در حوزه صنعت و علوم انسانی

  • صنعت با کمک علوم انسانی گسترش یافته است

  • اثرگذاری علوم‌انسانی در صنعت نیازمند توجه به مولفه‌های انسانی،اجتماعی و فرهنگی

  • پیشرفت علوم انسانی نیازمند وجود نگاه مدیریت راهبردی است

  • برای اثرگذاری علوم انسانی بر صنعت نیازمند وجود شرایط اجتماعی مساعد هستیم

  • صنعتگران، اعتقاد و باور لازم به رشته های علوم انسانی را ندارند

  • مشکلات امروز، ناشی از اداره کردن مدیریت به شیوه مهندسی است